RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zakaz eksportu pszenicy z Indii. „Muszą zagwarantować bezpieczeństwo obywatelom”

Indyjskie zbiory ucierpiały z powodu rekordowej fali upałów (fot. Shutterstock)
Indyjskie zbiory ucierpiały z powodu rekordowej fali upałów (fot. Shutterstock)

Rząd Indii zakazał eksportu pszenicy mimo wcześniejszych deklaracji, że zwiększy go ze względu na zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego związanego z rosyjską inwazją na Ukrainę. Indie przekazały, że w pierwszej kolejności muszą zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe swoim obywatelom – podaje w sobotę AP, powołując się na oświadczenie władz.

Kowalczyk: Jeśli wojna na Ukrainie nie wygaśnie, będzie kryzys zbożowy

Jeśli wojna na Ukrainie nie wygaśnie, to będzie w pewnym sensie kryzys zbożowy – ocenił minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. W opinii szefa resortu...

zobacz więcej

Przed wybuchem wojny na Ukrainie pszenica i jęczmień z Ukrainy i Rosji stanowiły jedną trzecią światowego eksportu tych zbóż. Rosjanie blokują jednak ukraińskie porty morskie, zniszczyli wiele ukraińskich gospodarstw i w wielu miejscach zaminowali pola, co zatrzymało sprzedaż ukraińskiej pszenicy za granicę.

Fale upałów i COVID-19


Indyjskie zbiory ucierpiały w tym roku z powodu rekordowej fali upałów. Ponadto w czasie pandemii COVID-19 część krajowych zapasów pszenicy przekazano około 800 milionom zagrożonych głodem obywateli.

Jak podaje AP, światowe ceny pszenicy wzrosły od początku roku o ponad 40 proc.

Zobacz także: Polskie jabłka w Nigerii i Tanzanii? Resort rolnictwa szuka rynków zbytu Ministrowie rolnictwa państw G7 na zakończonym w sobotę spotkaniu w Stuttgarcie skrytykowali decyzję Indii. – Jeśli wszyscy zaczną nakładać takie ograniczenia albo w ogóle pozamykają swoje rynki, to pogłębi to tylko obecny kryzys, a także zaszkodzi Indiom i jej rolnikom – podkreślił minister rolnictwa Niemiec Cem Oezdemir. – Apelujemy do Indii o wzięcie na siebie odpowiedzialności jako członek G20 – dodał.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej