RAPORT

Wojna na Ukrainie

Socjaldemokraci za wejściem Finlandii do NATO. Deklaracja Turcji jest mało ważna

Za przystąpieniem Finlandii do NATO opowiedziało się 53 członków rady partii (fot. Shutterstock)
Za przystąpieniem Finlandii do NATO opowiedziało się 53 członków rady partii (fot. Shutterstock)

– Władze Socjaldemokratycznej Partii Finlandii premier Sanny Marin niemal jednogłośnie opowiedzieli się w sobotę za członkostwem kraju w NATO. W najbliższych miesiącach przeprowadzimy rozmowy z innymi krajami, aby proces ratyfikacji przebiegł jak najszybciej – powiedziała Marin po kongresie swojego ugrupowania.

Finlandia: Wstrzymane dostawy prądu z Rosji

Zgodnie z wczorajszą zapowiedzią, Rosja wstrzymała dostawy prądu do Finlandii. Od dziś nie dostarcza go RAO Nordic, spółka-córka państwowego...

zobacz więcej

Podczas nadzwyczajnego posiedzenia za przystąpieniem do Sojuszu Północnoatlantyckiego opowiedziało się 53 członków rady partii, pięciu było przeciwnych, a dwóch wstrzymało się od głosu. Tym samym Socjaldemokratyczna Partia Finlandii (SDP), największe ugrupowanie centrolewicowej koalicji rządowej, jednoznacznie udzieliła wsparcia rządowi do oficjalnego złożenia wniosku o członkostwo.

Deklaracja Turcji jest mało ważna


Marin przyznała również, że Finlandia będzie ubiegać się o członkostwo niezależnie od deklaracji, jakie padły ze strony Turcji. W piątek prezydent Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że jego kraj „nie może obecnie ustosunkować się pozytywnie” do kwestii przystąpienia Finlandii i Szwecji do NATO, uznając kraje skandynawskie za „schronienie dla organizacji terrorystycznych”. Nie podał szczegółów. Według Marin wcześniej ze strony tureckiej nie było słychać takich opinii.

Zobacz także: Prezydent Finlandii poinformował Władimira Putina o chęci wstąpienia do NATO

W niedzielę rząd wraz z prezydentem Saulim Niinisto ma oficjalnie przekazać parlamentowi stanowisko rządu w sprawie przystąpienia do NATO. Deputowani mają się nim zająć w poniedziałek.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej