RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Polacy planują aneksję zachodniej Ukrainy? Żaryn: Rosyjska propaganda szerzy kłamstwa

Ćwiczenia Defender – Europe 2022 potrwają do 27 maja (fot. PAP/Marcin Bielecki)
Ćwiczenia Defender – Europe 2022 potrwają do 27 maja (fot. PAP/Marcin Bielecki)

Najnowsze

Popularne

Rosyjska propaganda nadal szerzy kłamstwa przeciwko Polsce, przekonując, że polskie władze planują atak i aneksję zachodniej Ukrainy; operacja dezinformacyjna w tym wątku trwa od kilku dni – przekazał na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Żaryn podkreślił, że w kolejnym etapie tej operacji teksty propagandowe sugerują, że trwające w Polsce ćwiczenia międzynarodowe są pretekstem do eskalacji sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej, a nawet, że są elementem przygotowań do ataku na Ukrainę .

Ćwiczenia Defender – Europe 2022 rozpoczęły się 1 maja i potrwają do 27 maja. W manewrach na terenie Polski, poza żołnierzami Wojska Polskiego, biorą udział wojska z USA , Francji, Szwecji, Niemiec, Danii i Wielkiej Brytanii.

Szkolenia nie są wymierzone w żadne państwo


Jak poinformowało Ministerstwo Obrony w ćwiczeniach Defender Europe 2022 (DE22) oraz Swift Response 2022 (SR22) z udziałem polskich żołnierzy, które odbywają się na terytorium Polski oraz 8 innych państw, weźmie udział łącznie 18 tys. żołnierzy z ponad 20 krajów, z tego na terytorium Polski ok. 7 tys. żołnierzy i 3 tys. jednostek sprzętu. Resort zaznaczył, że DE22 i SR 22 należą do „serii cyklicznych szkoleń defensywnych, nie są one wymierzone przeciwko żadnemu państwu i nie mają związku z obecną sytuacją geopolityczną w regionie”. Dodał, że narodowy i międzynarodowy proces ich planowania rozpoczął się w 2021 roku.

Szef ukraińskiego wywiadu powiedział, kiedy skończy się wojna

Wojna, którą Rosja wywołała na Ukrainie, osiągnie punkt zwrotny w połowie sierpnia i zakończy się do końca tego roku – powiedział szef ukraińskiego...

zobacz więcej

Wyjaśniono, że Defender Europe 22 jest międzynarodowym, wspólnym i cyklicznym ćwiczeniem, organizowanym przez Amerykańskie Siły Zbrojne, które ma na celu budowanie gotowości i interoperacyjności między sojusznikami oraz partnerami USA i NATO .

Manipulacja wypowiedzi prezydenta RP i Ukrainy


„Wypowiedzi Prezydenta RP i Prezydenta Ukrainy są manipulowane w ramach działań propagandowych. Ich słowa prezentowane są jako zapowiedź chęci włączenia części Ukrainy do Polski. Aleksander Łukaszenko jest również zaangażowany w działania dezinformacyjne przeciwko Polsce, zapowiadając, że »Białoruś odpowie militarnie na polską agresję«” - wskazał na Twitterze Żaryn.

W walkach o sforsowanie rzeki Doniec Rosja straciła prawie cały batalion

Podczas nieudanej próby sforsowania rzeki Doniec na wschodzie Ukrainy w ubiegłym tygodniu rosyjskie wojsko mogło stracić prawie całą batalionową...

zobacz więcej

Dodał, że Łukaszenka po raz kolejny zasugerował, że Polska jest krajem zagrażającym Białorusi, a także zasugerował, że na granicy polsko-litewsko-białoruskiej dzieje się coś złego.

„Działania Łukaszenki są kontynuacją działań propagandowych, których celem jest ukazanie Polski jako kraju agresywnego wobec Białorusi i zagrażającego pokojowi. Jednocześnie swoimi kłamstwami Łukaszenko legitymizował ostatnie oskarżenia pod adresem Polski ze strony Kremla” – stwierdził Stanisław Żaryn.

Jak dodał, „działania reżimów białoruskiego i rosyjskiego mają na celu szkalowanie Polski, przedstawianie naszego kraju jako »podżegacza wojennego« i wskazywanie, że to Zachód jest agresywny wobec Rosji”.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej