RAPORT

Wojna na Ukrainie

Program Inwestycji Strategicznych. Ponad 240 mln zł trafi do gmin uzdrowiskowych

Ponad 240 mln złotych trafi do gmin uzdrowiskowych w ramach przeznaczonej dla nich edycji Programu Inwestycji Strategicznych – ogłosił w sobotę w Ustce wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker. Dofinansowanie otrzyma 49 gmin, które wnioskowały o takie wsparcie.

Gdzie trafią pieniądze z Programu Inwestycji Strategicznych? Morawiecki mówi o szczegółach

Program Inwestycji Strategicznych to strumień pieniędzy, który trafi do każdego regionu Polski i napędzi turbiny rozwoju, to potężne,...

zobacz więcej

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker oraz rzecznik rządu Piotr Müller gościli w sobotę Ustce, gdzie na konferencji prasowej powiadomili o wynikach naboru w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych – „Polskie Uzdrowiska”.

Szefernaker przypomniał, że drugi nabór wniosków o dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych trwał do 11 marca. W edycji „Polskie Uzdrowiska” samorządy mogły złożyć dwa wnioski – jeden do 2 mln złotych i jeden do 5 mln złotych. Dofinansowanie może wynieść do 98 procent wartości inwestycji, wymagany wkład własny gminy to 2 proc.

– Gminy uzdrowiskowe, które złożyły wnioski do funduszu inwestycji strategicznych, otrzymały z tego dodatkowego rozdania ponad 240 milionów złotych – poinformował wiceminister. Jak zaznaczył, to dofinansowanie trafi do 49 gmin, które o nie wnioskowały.

Zobacz także: Premier: Wkrótce ruszą strategiczne inwestycje w gminach


W województwie pomorskim dofinansowanie otrzyma Ustka i Sopot. – Są to środki do 5 mln złotych na te inwestycje, które gminy złożyły, żeby zwiększać swoją bazę turystyczną i możliwości uzdrowiskowe. To są środki, które będą przeznaczone w dużej części na rewitalizację parków zdrojowych, na budowę basenów, tak, aby zwiększyć możliwości turystyczne tych gmin, czy tak jak w Ustce na modernizację dróg – wyjaśnił Szefernaker.

Premier: Jeżeli chcemy wyjść z ogólnoświatowych tarapatów, musimy inwestować

Pół roku temu zaproponowaliśmy Rządowy Fundusz Polski Ład, który ma na celu umożliwić inwestycje. Blisko 100 proc. samorządów otrzymało środki z I...

zobacz więcej

Wiceszef MSWiA, tłumacząc konieczność wsparcia tych gmin, wskazywał na ich straty z powodu pandemii COVID-19. Do gmin w związku z lockdownem nie docierały podatki wynikające np. z opłaty uzdrowiskowej. – Gminy uzdrowiskowe w latach 2020-2021 miały duże straty związane właśnie z brakiem tych opłat, które na co dzień są w ich budżetach – zaznaczył.

Szefernaker zapowiedział ponadto, że kolejną edycję Programu Inwestycji Strategicznych przeznaczoną dla wszystkich samorządów, rząd planuje rozstrzygnąć na przełomie maja i czerwca, a edycję dla gmin popegeerowskich – w drugiej połowie czerwca. Wiceszef MSWiA podkreślił, że konkretne inwestycje są możliwe dzięki dobrej współpracy rządu i samorządów i dodał, że do 95 proc. środków jest wkładem rządu.

Rzecznik rządu Piotr Müller dodał, że poza środkami z Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych, istotna dla nadmorskich gmin jest również budowa drogi ekspresowej S6 – Trasy Kaszubskiej. – Już niebawem w ciągu kilku tygodni zostanie otwarta droga między Gdynią Wielki Kack a Bożympolem Wielkim. To będzie ważny korytarz transportowy – tłumaczył Müller i podał, że w tym roku zostaną podpisane finalne umowy na budowę dróg między Słupskiem a Koszalinem.

Dodał, że obecnie jest przebudowywana droga krajowa między Słupskiem a Ustką i koszt tej inwestycji wynosi ponad 150 mln zł. – Ona poprawi wartości turystyczne Ustki i łatwiejszy dojazd do tego miasta. W kompleksowy sposób patrzymy na region środkowopomorski, aby zwiększać atrakcyjność gospodarczą i turystyczną – mówił Müller.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej