
Do Świnoujścia przypłynął tankowiec z ponad 65 tys. ton LNG, czyli z ponad 90 mln m sześc. gazu po regazyfikacji. To pierwsza czarterowa dostawa gazu od amerykańskiego Venture Global LNG, z którym PGNiG ma podpisane wieloletnie umowy na zakup paliwa – poinformowało w sobotę PGNiG.
PGNiG odebrało setną dostawę LNG od Qatargas – podało w sobotę Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Gazowiec Al Shamal dostarczył do gazoportu...
zobacz więcej
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) poinformowało w sobotę, że do terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu przypłynął tankowiec „Maran Gas Apollonia” z ładunkiem ponad 65 tys. ton LNG, czyli ponad 90 mln m sześc. gazu po regazyfikacji.
Jak podano, „to pierwsza dostawa zrealizowana statkiem wyczarterowanym przez PGNiG, a zarazem pierwszy ładunek, jaki Grupa odebrała od amerykańskiego Venture Global LNG, z którym ma podpisane wieloletnie umowy na zakup skroplonego gazu ziemnego”.
PGNiG spodziewa się w maju sześciu dostaw LNG do terminala w Świnoujściu – poinformowała w poniedziałek spółka. W ciągu ostatnich ośmiu dni spółka...
zobacz więcej
Przypomniano, że PGNiG ma też umowę długoterminową z Venture Global, która zakłada odbiór 4 mln ton (ok. 5,3 mld m sześc. gazu ziemnego, po regazyfikacji) z terminalu skraplającego Plaquemines w Luizjanie.
– Już wkrótce, w ramach wieloletnich umów z PGNiG nasza firma będzie dostarczać LNG, które zaspokoi istotną część zapotrzebowania polskich odbiorców na gaz. Dzięki temu, że kontrakty te zostały oparte na formule free-on-board, PGNiG będzie nie tylko odbiorcą, ale także regionalnym liderem w dostawach i handlu LNG – zaznaczył prezes Venture Global LNG Mike Sabel.
PGNiG podkreśliło, że formuła free-on-board obowiązuje w obu kontraktach PGNiG z Venture Global LNG. To m.in. z myślą o ich realizacji PGNiG podpisała umowy na czarter tankowców do przewozu LNG. Osiem jednostek o pojemności 174 tys. ton skroplonego gazu ziemnego każda, zostanie zbudowanych na potrzeby Grupy. Pierwsze dwie wejdą do użytku w przyszłym roku, kolejne dwie – w 2024 r. a cztery pozostałe – w 2025 r. – podała polska spółka.
Jak podał PGNiG, Grupa zdecydowała się też wyczarterować trzy jednostki w tym roku, z czego dwie w pierwszym półroczu. „Jednym z nich jest Maran Gas Apollonia, której armatorem jest Maran Gas Maritime – spółka należąca do koncernu Angelicoussis Group. Maran Gas Maritimie będzie również armatorem dwóch z ośmiu gazowców budowanych dla PGNiG” – poinformowało PGNiG.
W ostatnim czasie politycy Platformy Obywatelskiej przypisują sobie zasługi za budowę gazoportu w Świnoujściu. Tymczasem Waldemar Pawlak podważał...
zobacz więcej
„Niedawno nasze firmy zawarły długoterminowe umowy czarteru dwóch tankowców do przewozu skroplonego gazu ziemnego” – stwierdził, cytowany, wiceprezes Angelicoussis Group Sveinung J. S. Stohle.
Zwrócił uwagę, że obecną sytuacją na świecie takie partnerstwo „dwóch silnych europejskich firm jest bardziej istotne niż kiedykolwiek”.
PGNiG podało, że LNG dostarczone przez „Maran Gas Apollonia” to już 17. dostawa LNG odebrana przez PGNiG w terminalu w Świnoujściu w br. i 165. od początku działania instalacji.
„Gazoport należący do Gaz-Systemu dysponuje od tego roku mocą regazyfikacyjną 6,2 mld m sześc. gazu rocznie (5 mld m sześc. w poprzednich latach). Dzięki kolejnym inwestycjom możliwości regazyfikacyjne terminalu wzrosną w 2024 r. do 8,3 mld m sześc. gazu rocznie. PGNiG zarezerwowało 100 proc. mocy regazyfikacyjnych instalacji” – zaznaczyła spółka.
PGNiG dodało, że 6 maja br. odebrało pierwszą dostawę LNG poza granicami Polski, która została dostarczona do terminalu LNG w Kłajpedzie na Litwie. Większość dostarczonego tam gazu została przesłana do Polski nowo otwartym gazociągiem Polska-Litwa, a cześć została zaoferowana na rynek państw bałtyckich.
Ukraiński operator sieci gazowej GTS od środy nie będzie przesyłał rosyjskiego gazu na zachód Europy. „Rosjanie uszkodzili dwa główne gazociągi na...
zobacz więcej