RAPORT

Wojna na Ukrainie

Żona żołnierza: W Azowstalu nie walczą już tylko ciężko ranni

W kombinacie Azowstal, który pozostaje ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu w obwodzie donieckim Ukrainy, nie walczą już tylko ciężko ranni – oznajmiła w sobotę żona żołnierza piechoty morskiej, który broni zakładu.

Wicepremier Ukrainy: Rozmawiamy o ewakuacji 60 osób z Azowstalu

Rozmawiamy o ewakuacji 60 osób z zakładów metalurgicznych Azowstal, są to ciężko ranni i medycy – powiedziała w sobotę wicepremier Ukrainy Iryna...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

„W Azowstalu nie ma zdrowych żołnierzy. Są tylko ciężko i średnio ciężko ranni, ale chłopcy wciąż walczą” – powiedziała Hanna Iwłejewa, którą cytuje portal Suspilne.

Jak podkreśliła, są żołnierze, którzy zostali już trzykrotnie ranni, ale nadal uczestniczą w boju. „Nie walczą tylko tacy, którzy nie mają kończyn, i ci, którzy nie mogą wstać” – dodała.

Rodziny ukraińskich żołnierzy broniących zakładów metalurgicznych Azowstal zaapelowały w sobotę, by w zabiegach o ewakuowanie stamtąd wojskowych wystąpił jako pośrednik przywódca Chin Xi Jinping. Zdaniem rodzin ukraińscy żołnierze mogliby zostać przewiezieni do Turcji.

Zobacz także: Kapitan pułku Azow: Obrońcy Mariupola zabili blisko 6 tys. rosyjskich żołnierzy


Azowstalu bronią – pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej. W ostatnich dniach udało się uratować kilkuset cywilów, którzy przez około dwa miesiące ukrywali się w rozległych podziemnych korytarzach i schronach na terenie kombinatu. Zorganizowanie konwojów humanitarnych było możliwe dzięki współpracy strony ukraińskiej z ONZ.
teraz odtwarzane
80. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Jak wygląda sytuacja na frontach?

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej