RAPORT

Pogarda

Wielki finał Eurowizji w Turynie. Hiszpański dziennikarz: Ochman ma najlepszy głos

Najnowsze

Popularne

Ochman jest najlepszym piosenkarzem; ma najlepszy głos ze wszystkich – powiedział portalowi tvp.info Juan M. Fernández, dziennikarz portalu „El Español”. Jak dodał, „Polska ma jedną ze najlepszych swoich kandydatur ostatnich lat”. W sobotę o 21:00 rozpocznie się wielki finał 66. Konkursu Piosenki Eurowizji w Turynie. Reprezentant Polski Krystian Ochman wystąpi jako 23. z piosenką „River”.

Il Volo: Ochman przybliża się do naszego gatunku; na pewno dobrze wypadnie

Krystian Ochman przybliża się bardzo do naszego gatunku muzycznego. Ma podobną wokalność do naszej. (…) Na pewno dobrze wypadnie – powiedział...

zobacz więcej

Portal tvp.info: Jak się przygotowują uczestnicy konkursu? Jaka panuje atmosfera między muzykami?

Juan M. Fernández: Atmosfera jest bardzo przyjemna. To co ma w sobie dobrego Eurowizja, to że jest to konkurs bardzo zdrowy, bardzo rodzinny, zabawny. Wszyscy mają tworzyć rodzinę i nie ma zbytniej rywalizacji. Wszyscy się wspierają między sobą. W tym momencie jest dużo nerwów, ponieważ brakuje już niewiele czasu do wielkiego finału, kiedy poznamy zwycięzcę tej Eurowizji w Turynie.

Jakie są preferencje muzyczne na Eurowizji w tym roku? Jaki rodzaj muzyki bardziej się podoba?

Według zakładów bukmacherskich faworytem jest Ukraina, ale powiedzmy, że poparcie jest bardziej ze względów emocjonalnych i z powodu smutnej sytuacji, którą (Ukraińcy) przeżywają. Ale na bazie doświadczenia tego festiwalu uważam, że wielkim faworytem, by wygrać jest Wielka Brytania, ponieważ jest najbardziej epicka i najpotężniejsza z 25 kandydatów, którzy są w finale. Podobają się także Włochy, które mogłyby wygrać po raz drugi z rzędu z balladą, która dotyka serce. Podoba się także Szwecja, której utwór jest jednym z najdoskonalszych na festiwalu.

Czy polska piosenka Krystiana Ochmana może się odnaleźć w trendach Eurowizji czy jest jest poza nimi?

Myślę, że Ochman jest najlepszym piosenkarzem. To wokalista, który ma najlepszy głos ze wszystkich. Jego temat (występu) jest bardzo szczególny. Podoba się też bardzo mediom i fanom. Rywalizacja jest bardzo silna. W tym roku jest wiele ballad i twoja musi być lepsza od innej.

Zobacz także: „Krystian Ochman zachwyci eurowizyjną publiczność, bo świetnie śpiewa”


Myślę, że Polska ma jedną ze swoich najlepszych kandydatur ostatnich lat. Myślę, że zdobędzie dobre miejsce. Myślę, że to najlepszy piosenkarz tej edycji.

Ochman: Podczas Eurowizji uczę się być bardziej opanowanym w pracy

Krystian Ochman zakwalifikował się do wielkiego finału 66. Konkursu Piosenki Eurowizji w Turynie, który odbędzie się w sobotę. Zaraz po drugim...

zobacz więcej

Co Hiszpanie o nim myślą? Będą chcieli na niego głosować?

Hiszpanie myślą, że jest najbardziej atrakcyjnym piosenkarzem pośród 25 państw, które uczestniczą. Śledząc media społecznościowe, zauważyłem, że chcą, aby więcej się uśmiechał.

Co przedstawia piosenka reprezentacji Hiszpanii?

Hiszpania również jest jednym z faworytów. Mamy nadzieję, że też będziemy mogli być na jednym z pierwszych miejsc. Nasza telewizja zrozumiała, czym jest Eurowizja, i że Europa chce tego rodzaju muzykę – muzykę latynoską. Nasza wokalistka pochodzi z Kuby. Przedstawia imigrację w Hiszpanii z krajów latynoamerykańskich. To piosenkarka, która umie tańczyć, śpiewać, patrzeć w kamerę i jest czystym przedstawieniem. Jesteśmy dumni z naszej reprezentantki. Mamy nadzieję, że będziemy mogli w końcu zająć dobrą pozycję.

Być może po dwóch latach pandemii potrzebujemy tej energii, radości i tańca.

Tak, potrzebujemy tego. Rok temu wygrały Włochy z piosenką rockową. W tym roku Europa potrzebuje tańczyć, bawić się i zapomnieć o tych dwóch latach z COVID-em. Koniecznie trzeba też wysłać przesłanie pokoju i wsparcie dla narodu ukraińskiego.

14 maja w wielkim finale 66. Konkursu Piosenki Eurowizji wystąpią reprezentanci 25 państw. Na scenie PalaOlimpico w Turynie wystąpią: We Are Domi (Czechy), WRS (Rumunia), Maro (Portugalia), The Rasmus (Finlandia), Marius Bear (Szwajcaria), Alvan & Ahez (Francja), Subwoolfer (Norwegia), Rosa Linn (Armenia), Mahmood & Blanco (Włochy), Chanel (Hiszpania), S10 (Holandia), Kalush Orchestra (Ukraina), Malik Harris (Niemcy), Monika Liu (Litwa), Nadir Rustamli (Azerbejdżan), Jérémie Makiese (Belgia), Amanda Georgiadi Tenfjord (Grecja), Systur (Islandia), Zdob şi Zdub & Advahov Brothers (Mołdawia), Cornelia Jakobs (Szwecja), Sheldon Riley (Australia), Krystian Ochman (Polska), Sam Ryder (Wielka Brytania), Konstrakta (Serbia), Stefan (Estonia).

Występy będzie można śledzić w TVP1 i TVP Polonia oraz na vod.tvp.pl.

Zobacz także: Ruszyła Eurowizja w Turynie. Portugalski dziennikarz: Krystian ma wspaniały głos


O wynikach Eurowizji 2022 zdecydują głosy jury i widzów. Nie można jednak głosować na reprezentanta własnego państwa. Polacy mogą oddać głos na Krystiana Ochmana, jeśli posiadają inny numer niż polski; pod warunkiem też, że numer, z którego wysyłają SMS-a należy do operatora komórkowego w państwie uczestniczącym w głosowaniu. By oddać głos na Ochmana należy wpisać – „23”. Głosowanie ruszy po występie ostatniego państwa i potrwa około 15 minut.

Ochman w półfinale Eurowizji. Włoska dziennikarka: Może zaśpiewać w porywający sposób

Krystian Ochman dał się zauważyć podczas pierwszych dni w Turynie poprzez swoje wypowiedzi; prawdopodobnie spodobały się one publiczności...

zobacz więcej

Krystian Ochman do wielkiego finału Eurowizji w Turynie zakwalifikował się 12 maja podczas drugiego półfinału. Na reprezentanta Polski został wybrany dzięki wykonaniu piosenki pt. „River” w lutym br. w trakcie koncertu w Telewizji Polskiej pod hasłem: „Tu bije serce Europy. Wybieramy hit na Eurowizję”. Ten sam utwór wykona w stolicy Piemontu podczas drugiego półfinału 12 maja oraz miejmy nadzieję podczas wielkiego finału w niedzielę, 14 maja.

Wcześniej, w 2020 roku Ochman wygrał 11. edycję programu „The Voice of Poland”. Po zwycięstwie wydał singiel „Światłocienie”, który pozyskał dziesiątki tysięcy słuchaczy na platformach muzycznych. We wrześniu 2021 roku otrzymał Nagrodę Publiczności w ramach koncertu „Premiery” na 58. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W listopadzie tego samego roku wydał swój pierwszy album zatytułowany „Ochman”.

Wokalista urodził się w Melrose w stanie Massachusetts w USA, ale w wieku 18 lat postanowił przyjechać do Polski, skąd pochodzą jego rodzice. Za namową dziadka Wiesława Ochmana, polskiego tenora słynnego na arenie międzynarodowej, zdecydował się studiować na Akademii Muzycznej w Katowicach. Nauczył się grać na trąbce i na pianinie. Obecnie mieszka w Warszawie.

Konkurs Piosenki Eurowizji


Gospodarzem tegorocznej edycji Konkursu Piosenki Eurowizji jest Turyn, dzięki wygranej włoskiego zespołu Måneskin z utworem „Zitti e buoni” w 2021 roku w Rotterdamie. Po raz pierwszy Włochy wygrały w 1964 roku, gdy kraj ten reprezentowała Gigliola Cinquetti z piosenką „Non ho l'età”. Po czym konkurs w 1965 roku odbył się w Neapolu. Drugim włoskim zwycięzcą został w 1990 roku Toto Cutugno, wykonując utwór „Insieme: 1992”. Kolejnym włoskim miastem goszczącym Eurowizję był Rzym.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Pierwszy w historii Konkurs Piosenki Eurowizji miał miejsce 24 maja 1956 roku w stolicy Włoch, a wzięło w nim udział siedem państw. Inspiracją była 5. edycja festiwalu włoskiej piosenki w Sanremo w 1955 roku. Od początku organizatorem jest Europejska Unia Nadawców (EBU). Pierwszym zwycięzcą z utworem „Refrain” była Lys Assia ze Szwajcarii. Reprezentanci zawsze śpiewali w swoim ojczystym języku, aż do 1973 roku, gdy restrykcje stały się mniej surowe. Rok później szwedzki zespół ABBA wygrał z piosenką po angielsku „Waterloo”. Polska swój największy sukces w Eurowizji osiągnęła w 1994 roku w Irlandii, gdy Edyta Górniak z utworem „To nie ja!” zajęła drugie miejsce w finale. W 2020 roku konkurs został odwołany ze względu na pandemię koronawirusa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej