RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezydent Finlandii poinformował Władimira Putina o chęci wstąpienia do NATO

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto i prezydent Rosji Władimir Putin (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)
Prezydent Finlandii Sauli Niinisto i prezydent Rosji Władimir Putin (fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)

Prezydent Finlandii poinformował przywódcę Rosji o zamiarze przystąpienia jego kraju do NATO. Sauli Niinistö i Władimir Putin rozmawiali na ten temat telefonicznie. Rozmowa prezydentów odbyła się z inicjatywy władz w Helsinkach.

Petrović: Groźby Putina nieskuteczne. Finowie i Szwedzi wiedzą, że siła jest po stronie NATO

Władimir Putin chciał swoim atakiem na Ukrainę wystraszyć Zachód, a przy tym osłabić NATO. Rosyjska agresja nie tylko jednak zjednoczyła Europę...

zobacz więcej

Prezydent Niinistö, który często kontaktował się z Putinem, w rozmowie ze szwedzkim dziennikiem „Svenska Dagbladet” stwierdził, że w przyszłości możliwa jest kontynuacja dialogu z Rosją, ale „nie będzie powrotu do dawnych czasów”. – Sądzę, że Rosji również będzie zależeć, aby nie mieć przez cały czas dużego napięcia przy granicy. Codzienne sprawy można załatwiać pragmatycznie – podkreślił.

W opinii fińskiego polityka „w interesie Finlandii oraz NATO jest, aby tych napięć było jak najmniej”.

Według Niinisto można było spodziewać się, że Kreml po deklaracji fińskich władz o chęci wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego, będzie straszył konsekwencjami. – Nie sądzę, aby doszło do wojskowej ofensywy. Atak hybrydowy jest możliwy – stwierdził prezydent. Dodał, że ze strony Rosji może dojść także do naruszenia granicy.

Niinisto wyraził przekonanie, że Finlandia otrzymała wystarczające obietnice wsparcia ze strony państw NATO w okresie akcesyjnym.

W czwartek prezydent i premier Finlandii we wspólnym oświadczeniu ogłosili, że ich kraj powinien ubiegać się o członkostwo w NATO możliwie jak najszybciej. Złożenie wniosku o wstąpienie do Sojuszu ma być ogłoszone w ten weekend.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej