RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rosja wyznaczyła następcę zatopionego krążownika Moskwa

Fregata Admirał Makarow (fot. Burak Akay/Anadolu Agency/Getty Images)
Fregata Admirał Makarow (fot. Burak Akay/Anadolu Agency/Getty Images)

Nowym okrętem flagowym rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, który zastąpi zniszczony krążownik Moskwa, będzie fregata Admirał Makarow – poinformował dziennikarz ukraińskiej agencji Unian Roman Cymbaluk. Według niego taką decyzję podjęło dowództwo Floty Czarnomorskiej.

Szef ukraińskiego wywiadu powiedział, kiedy skończy się wojna

Wojna, którą Rosja wywołała na Ukrainie, osiągnie punkt zwrotny w połowie sierpnia i zakończy się do końca tego roku – powiedział szef ukraińskiego...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

„Dowództwo Floty Czarnomorskiej podjęło decyzję o wyznaczeniu nowego okrętu flagowego na miejsce zniszczonego 14 kwietnia krążownika rakietowego Moskwa. Będzie nim fregata projektu 11356R Admirał Makarow” – napisał Cymbaluk na Facebooku.

Dziennikarz, który był korespondentem agencji UNIAN w Moskwie, dodał, że właśnie w oparciu o ten okręt działa teraz grupa operacyjna Floty Czarnomorskiej.

„Dowództwo floty jest przygotowane na to, że Admirał Makarow może powtórzyć los krążownika Moskwa. W takim przypadku pałeczkę jako okręt flagowy przejmie fregata Admirał Essen” – dodał Cymbaluk.

Przed kilkoma dniami pojawiły się niepotwierdzone informacje o pożarze na pokładzie Admirała Makarowa.

Fregata rakietowa Admirał Makarow weszła do służby w armii rosyjskiej w 2017 roku. Należy do fregat projektu 11356R/M (Admirał Grigorowicz). Jej bliźniacze jednostki Admirał Essen i Admirał Grigorowicz brały udział w interwencji rosyjskiej w Syrii, prowadząc ostrzały z użyciem pocisków manewrujących Kalibr.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej