RAPORT

Pogarda

Rosjanin Umar Kremlow wybrany prezesem Światowej Federacji Bokserskiej

Umar Kremlow (fot. M.Konstantinov/SOPA Images/LightRocket/Getty)
Umar Kremlow (fot. M.Konstantinov/SOPA Images/LightRocket/Getty)

Najnowsze

Popularne

Rosjanin Umar Kremlow został wybrany na zjeździe w Stambule prezydentem Światowej Federacji Bokserskiej (IBA). To nowa organizacji powołana w miejsce federacji boksu amatorskiego (AIBA).

Rosjanin Umar Kremlow wybrany prezesem Światowej Federacji Bokserskiej

Rosjanin Umar Kremlow został wybrany na zjeździe w Stambule prezydentem Światowej Federacji Bokserskiej (IBA). To nowa organizacji powołana w...

zobacz więcej

40-letni Kremlow, który był jedynym kandydatem na stanowisko, został wybrany przez aklamację.

Jego najpoważniejszy rywal Holender Boris van der Vorst nie został dopuszczony do startu w wyborach przez komisją rewizyjną.

Kremlow, o którym mówi się, że jest blisko prezydenta Rosji Władimira Putina, był szefem AIBA przez ostatnie 1,5 roku. W tym czasie z nazwy federacji wycofano określenie dotyczące boksu amatorskiego, a głównym sponsorem IBA został rosyjski koncern naftowy Gazprom.

Nieoficjalnie mówi się, że Gazprom spłacił wszystkie długi AIBA oceniane na 16 mln euro.

Z powodu zadłużenia Międzynarodowy Komitet Olimpijski zawiesił AIBA w 2019 roku, przedstawicieli organizacji wykluczono z możliwości uczestniczenia w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Do startu natomiast dopuszczono wyłącznie zawodników.

Nieoficjalnie wiadomo, że MKOl rozważa usunięcie boksu z programu olimpijskiego igrzysk w 2028 roku. IBA planuje zreformować organizację i dzięki temu zapobiec wykluczeniu z programu olimpijskiego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej