RAPORT

Wojna na Ukrainie

PFN: Żołnierze NATO stacjonujący w Polsce poznają historię naszego kraju

W ramach prowadzonego od 2017 r. programu „Zwiastun” (fot. arch. PAP/Leszek Szymański)
W ramach prowadzonego od 2017 r. programu „Zwiastun” (fot. arch. PAP/Leszek Szymański)

Kolejna grupa żołnierzy NATO stacjonujących w Polsce poznaje historię naszego kraju w ramach prowadzonego przez Polską Fundację Narodową od 2017 r. programu „Zwiastun” – poinformował rzecznik PFN Temistokles Brodowski.

PFN włączyła się w działania pomocowe na rzecz uchodźców z Ukrainy

Polska Fundacja Narodowa włączyła się w skoordynowane działania pomocowe na rzecz uchodźców z Ukrainy. PFN pomaga przy organizowaniu przewozu osób...

zobacz więcej

– Pionierski projekt realizowany jest we współpracy z Batalionową Grupą Bojową NATO i amerykańską 82 Dywizją Powietrznodesantową – powiedział Brodowski. Jego celem jest przedstawienie żołnierzom historii Polski oraz promocja polskiej kultury i dziedzictwa narodowego w ramach długofalowego programu edukacyjnego dla sił Paktu Północnoatlantyckiego – dodał.

Ostatnie wydarzenia zawiązane z napaścią Rosji na Ukrainę, zweryfikowały i rozszerzyły założenia projektu. Brodowski zaznaczył, że w tym roku żołnierze NATO wspierali wolontariuszy i przedstawicieli Polskiej Fundacji Narodowej w przekazaniu paczek świątecznych ofiarom wojny na Ukrainie w ramach innego projektu PFN „Paczka na Kresy”.

Prezes PFN Marcin Zarzecki powiedział, że podczas trwającego od pięciu lat programu, Fundacja zaangażowała w przedsięwzięcie ponad dwa tysiące żołnierzy amerykańskich, brytyjskich, chorwackich i rumuńskich. – To oczywisty wskaźnik efektywności naszych działań – powiedział Zarzecki. Zaznaczył, że naczelnym „zadaniem i wyzwaniem” programu Zwiastun jest dialog ze stacjonującymi w Polsce – kadrą oficerską i żołnierzami sił NATO.

„Trudno wyobrazić sobie bardziej potrzebujących”. PFN wspiera dzieci z ukraińskich hospicjów

Ofiarami brutalnej wojny na Ukrainie, którą rozpętała Rosja, są także najmłodsi. Ewakuacji z zagrożonych terytoriów podlegają dziecięce hospicja –...

zobacz więcej

W ramach prowadzonego od 2017 r. programu „Zwiastun” PFN zapoznaje jego uczestników z historią Polski, promuje kulturę, pokazuje im polskie dziedzictwo narodowe. W ramach projektu organizowane są wyjazdy edukacyjne do miejsc, które są ważne dla historii Polski.

W Warszawie żołnierze odwiedzili m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Wojska Polskiego i Zamek Królewski, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki, Izbę Pamięci Generała Kuklińskiego, Muzeum Żołnierzy Wyklętych, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Nad morzem odwiedzili Muzeum Marynarki Wojennej i okręt - muzeum ORP Błyskawica w Gdyni, gdzńskie Muzeum II Wojny Światowej, czy Muzeum Stutthof w Sztutowie. Żołnierze uczestniczyli też w wydarzeniach sportowych z historycznym przesłaniem - m.in. w Biegu Niepodległości czy Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – „Tropem Wilczym”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej