RAPORT

Wojna na Ukrainie

Jedna taka noc w roku. W sobotę startuje Noc Muzeów

W sobotę 14 maja odbędzie się Europejska Noc Muzeów. W tę wyjątkową noc w całej Polsce otworzą się dla zwiedzających drzwi muzeów, instytucji kulturalnych i publicznych, a także uczelni, instytutów naukowych i centrów nauki.

Noc Muzeów już w sobotę

Noc Muzeów to wydarzenie, które pierwszy raz do Polski zawitało w 2003 roku. Tego dnia wybrane galerie, muzea i inne ośrodki kulturalne są czynne...

zobacz więcej

W tym roku impreza odbędzie się w sobotę w większości polskich miast m. in. w Warszawie, Białymstoku, Częstochowie, Krakowie, Gdańsku.

Udział w tym wydarzeniu ogłosiły także instytucje z mniejszych regionalnych miast.

W stolicy specjalną ofertę przygotowały 202 placówki. Podobnie jak w poprzednich latach udostępnione zostaną także miejsca zwykle zamknięte dla publiczności.

Na uczestników tegorocznej Nocy Muzeów w Warszawie czekają sale reprezentacyjne Belwederu, m.in. zrekonstruowany Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury oraz Biuro Programu Niepodległa zapraszają natomiast na Romantyczną Noc Muzeów. Wśród atrakcji na dziedzińcu MKiDN są pokazy filmów VR i strefa Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Noc Muzeów jest wydarzeniem ogólnoeuropejskim. Pierwsza odbyła się w Berlinie w 1997 r., a sukces tego wydarzenia był tak duży, że kolejne europejskie miasta, w tym Warszawa od 2004 r., również zdecydowały się na organizację podobnych przedsięwzięć.

W Polsce Noc Muzeów przybrała jednak szerszą formułę niż w innych krajach. Swoje programy pokazują nie tylko muzea, ale także inne placówki i instytucje, które związane są z kulturą, życiem publicznym czy nauką.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej