RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niemcy. Nieformalne spotkanie szefów dyplomacji państw NATO

Do ministrów dołączą ich odpowiednicy ze Szwecji i Finlandii fot. STR/NurPhoto via Getty Images)
Do ministrów dołączą ich odpowiednicy ze Szwecji i Finlandii fot. STR/NurPhoto via Getty Images)

W sobotę i niedzielę ministrowie spraw zagranicznych państw NATO spotkają się w Berlinie na nieformalnym szczycie. W sobotę wieczorem do ministrów spraw zagranicznych państw NATO dołączą ich odpowiednicy ze Szwecji i Finlandii, Ann Linde i Pekka Haavisto – informują niemieckie media.

Rosja grozi Finlandii i Szwecji atakiem nuklearnym

Dmitrij Rogozin, szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos, „zażartował” we wpisie na Telegramie o ataku nuklearnym na Finlandię i Szwecję w...

zobacz więcej

Nowy format mającego się rozpocząć w sobotę po południu spotkania, ma na celu przełamanie ich dotychczasowych oficjalnych ram. Planowane są między innymi nieformalne spotkania w mniejszych grupach, które powinny sprzyjać bezpośredniej, poufnej wymianie poglądów i otwartej, bezpośredniej dyskusji – poinformowała cytowana przez dziennik „Sueddeutsche Zeitung” rzeczniczka niemieckiego MSZ.

Portal tygodnika „Spiegel” pisze, że w sobotę wieczorem „podczas nieformalnej kolacji roboczej” do szefów dyplomacji NATO „dołączą ich odpowiednicy ze Szwecji i Finlandii, Ann Linde i Pekka Haavisto, których kraje najprawdopodobniej poproszą o przyjęcie do NATO.

„Finlandia i Szwecja są od lat ściśle związane z NATO, więc ich przystąpienie powinno przebiegać bardzo szybko. Istnieje jednak pewien problem, ponieważ do przyjęcia nowych członków wymagana jest jednomyślność starych członków NATO. A Turcja, która jest członkiem sojuszu obronnego dłużej niż Niemcy, już zasygnalizowała swoją odmowę” – podano.

Spotkaniu w Berlinie przewodniczy zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana. Sekretarz generalny Jens Stoltenberg jest zakażony koronawirusem i zgodnie z zaleceniami medycznymi obowiązującymi w Belgii od wtorku pracuje w domu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej