RAPORT

Pogarda

Rosja grozi Finlandii i Szwecji atakiem nuklearnym

RS-28 Sarmat (fot. Russian Defence Ministry / TASS / Forum)
RS-28 Sarmat (fot. Russian Defence Ministry / TASS / Forum)

Dmitrij Rogozin, szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos, „zażartował” we wpisie na Telegramie o ataku nuklearnym na Finlandię i Szwecję w przypadku przystąpienia tych państw do NATO.

Ukraińcy stworzyli karty z rosyjskimi zbrodniarzami

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, generał Wałerij Załużny, pokazał specjalne karty do gry z wizerunkami rosyjskich dowódców, zbrodniarzy...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

„Rosja nie ma wrogich zamiarów wobec Finlandii i Szwecji, powiedział rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Aleksandr Gruszko. Sarmat nie ma też żadnych uprzedzeń ani wrogich zamiarów wobec krajów NATO. Tak to po prostu działa” – napisał na Telegramie Dmitrij Rogozin.

RS-28 Sarmat (określany przez media jako Szatan II) to rosyjski superciężki międzykontynentalny pocisk balistyczny piątej generacji, napędzany paliwem płynnym, który jest opracowywany przez Biuro Projektów Rakiet Makiejew od 2009 roku.

Ważąca 100 ton i mająca zasięg ok. 10 tys. km rakieta może przenosić 16 głowic, co pozwoliłoby – według rosyjskiej propagandy – na zniszczenie obszaru wielkości Francji lub Teksasu.

Sarmat jest jedną z sześciu nowych rosyjskich broni strategicznych ujawnionych przez Władimira Putina w marcu 2018 r.

RS–28 Sarmat jest elementem ogłoszonego w 2011 r. programu odnowienia strategicznego arsenału odstraszania nuklearnego i pocisków konwencjonalnych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej