RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wicepremier Ukrainy: Rozmawiamy o ewakuacji 60 osób z Azowstalu

Ranny ukraiński żołnierz w schronie w Hucie Żelaza Azowstal (fot. PAP/EPA/REGIMENT AZOV PRESS SERVICE)
Ranny ukraiński żołnierz w schronie w Hucie Żelaza Azowstal (fot. PAP/EPA/REGIMENT AZOV PRESS SERVICE)

Rozmawiamy o ewakuacji 60 osób z zakładów metalurgicznych Azowstal, są to ciężko ranni i medycy – powiedziała w sobotę wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Wcześniej wicepremier mówiła, że rozmowy dotyczą ewakuacji 38 ciężko rannych.

Władze Ukrainy są gotowe odesłać ciała rosyjskich żołnierzy

Władze Ukrainy są gotowe odesłać ciała poległych rosyjskich żołnierzy do Rosji zgodnie z normami międzynarodowego prawa humanitarnego – podała w...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

„Jest tam kilkaset osób rannych. Ich trzeba ratować w pierwszej kolejności, bo Rosjanie nie zgodzą się na wszystkich od razu” – powiedziała Wereszczuk, cytowana w sobotę przez portal ukraińskiej telewizji Suspilne. Dodała następnie: „tak więc, na początek – ciężko ranni i medycy. To faktycznie 60 osób”.

Wicepremier w ostatnich dniach podawała liczbę 38 osób, które strona ukraińska chce wymienić na wziętych do niewoli rosyjskich wojskowych. Mówiła też, że rozmowy o ewakuacji obrońców Azowstalu są „bardzo trudne”.

Trzej byli prezydenci Ukrainy, Łeonid Kuczma, Wiktor Juszczenko i Petro Poroszenko zwrócili się w piątek z apelem do ONZ, Unii Europejskiej, USA, Chin, Kanady, Turcji i innych państw w sprawie ewakuacji ukraińskich żołnierzy oraz cywilów, przebywających w zakładach Azowstal.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej