RAPORT

Wojna na Ukrainie

Brytyjski wywiad ogłosił „załamanie rosyjskiej inwazji”

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę 24 lutego (fot. John Moore/Getty Images)
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę 24 lutego (fot. John Moore/Getty Images)

Wywiad Wielkiej Brytanii, biorąc pod uwagę to, co dzieje się obecnie w Chersoniu, ogłosił porażkę rosyjskiej inwazji w osiągnięciu założonych celów politycznych na Ukrainie. Taką informację podało Brytyjskie Ministerstwo Obrony w oparciu o dane wywiadowcze.

Operacja specjalna ukraińskich wojsk. Nagranie z drona

Ukraińskie wojska specjalne zniszczyły duży skład amunicji rosyjskich żołnierzy – poinformowało Dowództwo Sił Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych...

zobacz więcej

11 maja narzucona przez Rosję administracja wojskowo-cywilna, która została wyznaczona do zarządzania okupowanymi terenami, ogłosiła zamiar włączenia Chersonia do Federacji Rosyjskiej.

Brytyjski wywiad informuje, że główną częścią pierwotnego planu Rosji było wykorzystywanie sfałszowanych referendów do poddawania regionów Ukrainy pod rządy Rosji.

Brytyjczycy podkreślają, że jeśli Rosji uda się przeprowadzić referendum w tej sprawie, prorosyjskie władze będą manipulować wynikami, aby zademonstrować swoją wyższość. Zdaniem wywiadu, mieszkańcy Chersonia dalej będą wyrażali swój sprzeciw wobec rosyjskiej okupacji.

Wywiad Wielkiej Brytanii podkreślił, że to, co obecnie dzieje się w Chersoniu, wskazuje na porażkę rosyjskiej inwazji w osiągnięciu założonych celów politycznych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej