RAPORT

Wojna na Ukrainie

Osetia Południowa organizuje referendum w sprawie przyłączenia się do Rosji

Gruzja uważa Osetię Południową za ziemie okupowane przez Rosję (fot. Valery Sharifulin/TASS / Forum)
Gruzja uważa Osetię Południową za ziemie okupowane przez Rosję (fot. Valery Sharifulin/TASS / Forum)

Przywódca Osetii Południowej, jednego z dwóch separatystycznych regionów Gruzji, Anatolij Bibiłow, ogłosił w piątek, że 17 lipca odbędzie się referendum w sprawie przyłączenia się do Rosji – podał Reuters, powołując się na agencję TASS.

Ekspert wojskowy o Rosji: 10 lat modernizowała armię, a wciąż walczy „po staremu”

Rosyjska armia, która miała aspiracje, by równać się do światowej czołówki, popełniła na Ukrainie szereg błędów i pokazała swoje słabości, bo...

zobacz więcej

„Zgodnie z art. 50 ust. 16 Konstytucji Republiki Południowej Osetii postanawiam ogłosić referendum w Republice Południowej Osetii w sprawie zjednoczenia z Federacją Rosyjską” – napisał Bibiłow w komunikacie.

Reuters przypomina, że Moskwa uznała Osetię Południową i Abchazję za niepodległe państwa po wojnie z Gruzją w 2008 roku. Udzieliła im szerokiego wsparcia finansowego, zaoferowała obywatelstwo rosyjskie tamtejszej ludności i rozlokowała tam tysiące żołnierzy.

W ślad za Rosją poszły tylko Wenezuela, Nikaragua i Nauru. Pozostałe kraje świata uznają obie separatystyczne republiki za część Gruzji. Sama Gruzja uważa Osetię Płd. i Abchazję za ziemie okupowane przez Rosję.

Osetia Płd. i Abchazja oderwały się od Gruzji w latach 90. XX wieku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
Zobacz więcej