RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Gwałty i ataki w przewozach na aplikację. Prokuratura o statystykach

Wśród pokrzywdzonych dominowały obywatelki Polski (fot. Shutterstock)
Wśród pokrzywdzonych dominowały obywatelki Polski (fot. Shutterstock)

Najnowsze

Popularne

Wśród kierowców działających w oparciu o aplikacje mobilne podejrzanych o przestępstwa na tle seksualnym nie ma obywateli polskich i ukraińskich. Dominują natomiast obywatele krajów azjatyckich, bądź też kaukaskich: Gruzji, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu, a nawet w jednym przypadku Algierii – poinformował rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie Marcin Saduś.

Seria gwałtów w Warszawie. Co najmniej 20 przypadków

Plaga gwałtów w Warszawie w przejazdach zamawianych w aplikacjach internetowych. Wykryto już 20 przypadków z podobnym modus operandi sprawców –...

zobacz więcej

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie podkreślił, że zjawisko dotyczące przestępstw popełnionych przez kierowców działających w oparciu o aplikacje mobilne zaczęło występować na początku 2021 roku, ale były również pojedyncze przypadki w 2020 roku.

– Wcześniej podobne zdarzenia miały miejsce. Natomiast częstotliwość była ich nieporównywalnie mniejsza. Faktycznie w ostatnim czasie w prokuraturach rejonowych w Warszawie zauważono wzrost postępowań, których przedmiotem są przestępstwa na tle seksualnym popełnione przez kierowców firm transportowych działających w oparciu o aplikacje mobilne – zaznaczył prokurator.

– Tylko od września 2021 roku w warszawskich prokuraturach zarejestrowano około 20 postępowań, których przedmiotem są czyny zakwalifikowane przez prokuratorów, jako przestępstwo zgwałcenia, doprowadzenia do poddania się innej czynności seksualnej, bądź też wykorzystania bezradności ofiary wynikającej m.in. z upojenia alkoholowego, a następnie doprowadzenia jej do obcowania płciowego, bądź poddania się innej czynności seksualnej – powiedział.

Wskazał, że są to poważne przestępstwa. – W przypadku gwałtu zagrożone karą pozbawienia wolności od 2 do 12 lat. W przypadku doprowadzenia do poddania się innej czynności seksualnej, bądź wykorzystania bezradności sprawcy grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności – przypomniał.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Policja szuka tego mężczyzny

Warszawska policja prowadzi postępowanie dotyczące zabójstwa na Nowym Świecie, do którego doszło w nocy 8 maja. Funkcjonariusze poszukują mężczyzny...

zobacz więcej

– W większości przypadków udało się ustalić sprawców czynu. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste i proste, bo nie zawsze osoba, która identyfikowała się na aplikacjach była osobą, która faktycznie realizowała kurs. Prokuratura czy też policja musiała przeprowadzić szereg czynności zmierzających do ustalenia tożsamości sprawcy – mówił.

Przekazał, że wśród ustalonych osób, wobec których wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów nie ma obywateli polskich. – Nie ma również obywateli ukraińskich. Natomiast dominują obywatele krajów azjatyckich, bądź też kaukaskich: Gruzji, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu, a nawet w jednym przypadku Algierii – wyliczył.

Podał, że osoby te usłyszały zarzuty dotyczące głównie gwałtu, usiłowania gwałtu, usiłowania doprowadzenia do poddania się innej czynności seksualnej, bądź dokonania takiej czynności. – W większości przypadków prokurator kierował do sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. W większości przypadków sądy uwzględniały wnioski i stosowały wobec sprawców ten środek o charakterze izolacyjnym – zauważył.

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie podkreślił, że wśród pokrzywdzonych dominowały obywatelki Polski. – W dwóch przypadkach obywatelki Ukrainy, a w kolejnych dwóch przypadkach obywatelki innych krajów europejskich – powiedział.

Pirat drogowy zatrzymany w Grudziądzu. Jechał na hulajnodze elektrycznej

Policjanci zatrzymali w Grudziądzu mężczyznę na hulajnodze elektrycznej, który przekroczył dozwoloną prędkość o 30 km/h – poinformował rzecznik...

zobacz więcej

Policja przypomina o bezpieczeństwie


Rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkomisarz Sylwester Marczak przypomina o kilku zasadach bezpiecznego zachowania. Najważniejszą zasadą w przypadku korzystania z aplikacji to świadomość zagrożenia. –Jeżeli są jakieś niepokojące nas sygnały, np. osoba z identyfikatora nie jest tą samą, która kieruje autem powinniśmy zrezygnować z kursu – powiedział.

Wskazał, że korzystając z tego typu transportu, jeżeli jest to możliwe należy podróżować w grupie. – Warto też być w kontakcie z bliską osobą, w trakcie przejazdu i po jego zakończeniu. Można też udostępnić bliskiej osobie trasę swojego przejazdu – zaznaczył.

– Dobrą praktyką może być ustalenie z bliską osobą „hasła bezpieczeństwa” w przypadku bezpośredniego zagrożenia. Jeśli czujesz, że grozi Ci niebezpieczeństwo zadzwoń lub napisz wiadomość sms, używając tego hasła. W przypadku, gdy poczujemy zagrożenie należy też niezwłocznie poinformować policje lub zadzwonić na numer alarmowy 112 – podał.

Policjant podkreślił też, aby ofiary nie obwiniały się za zaistniałą sytuację. – Winny jest sprawca. Należy pamiętać, że w jednostce policji można zgłosić każdy rodzaj przestępstwa – dodał rzecznik KSP.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej