RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niemcy boją się, że zostaną wciągnięci w wojnę. Nowy sondaż

Duże niepokoje w Niemczech związane z inwazją Rosji (fot. arch.PAP/ EPA/STRINGER)
Duże niepokoje w Niemczech związane z inwazją Rosji (fot. arch.PAP/ EPA/STRINGER)

Zdecydowana większość Niemców obawia się, że ich kraj zostanie wciągnięty w wojnę na Ukrainie – wynika z sondażu przeprowadzonego dla telewizji publicznej ARD.

Niemcy podzieleni w kwestii dostaw ciężkiej broni na Ukrainę [SONDAŻ]

Bundestag opowiedział się w czwartek za dostarczeniem ciężkiej broni na Ukrainę, ale niemieckie społeczeństwo jest w tej sprawie podzielone. 45...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Według badania aż 63 proc. Niemców (73 proc. wśród kobiet i 51 proc. wśród mężczyzn) boi się, że Berlin zostanie wciągnięty do wojny. Najmniejsze obawy mają wyborcy Zielonych (46 proc.), a największe zwolennicy AfD (77 proc.).

Ze stwierdzeniem, że „rząd niemiecki powinien być bardziej powściągliwy w udzielaniu wsparcia Ukrainie, abyśmy i my nie zostali zaatakowani”, zgadza się 38 proc. respondentów. 55 proc. stwierdziło, że nie podziela tego poglądu.

Sondaż przeprowadzono w dniach 10-11 maja na grupie 1226 Niemców uprawnionych do głosowania.

Z innego sondażu przeprowadzonego pod koniec kwietnia wynika, że Niemcy są podzieleni ws. dostarczania Ukrainie ciężkiej broni (45 proc. popiera dostawy).

52 proc. pytanych ocenia, że rząd Niemiec powinien działać bardziej zdecydowanie, aby okazać twardą postawę wobec Rosji. Natomiast 40 proc. ankietowanych wskazuje, że władze powinny być ostrożne, by nie sprowokować Rosji.

Tylko co piąta osoba popiera natychmiastowe zaprzestanie importu ropy naftowej i gazu ziemnego z Rosji. Większość (54 proc.) opowiada się za stopniowym zaprzestaniem importu surowców energetycznych w najbliższych latach. Jedna na pięć osób chciałaby utrzymać dostawy rosyjskiej ropy i gazu – informuje telewizja ARD.

Jak informowały niemieckie media, z Berlina docierają kolejne sygnały o planowanych dostawach broni na Ukrainę. Okazuje się jednak, że z trudem wynegocjowane przez Kijów czołgi Gepard dotąd nie zostały przekazane. Dlaczego? Problem w tym, że niemiecki rząd „nie był w stanie” zdobyć do nich amunicji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej