RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wymiana żołnierzy USA w Europie. Ich liczba się nie zmieni

Waszyngton utrzymuje w regionie ok. 100 tys. żołnierzy (fot. Mircea Moira/Shutterstock.com)
Waszyngton utrzymuje w regionie ok. 100 tys. żołnierzy (fot. Mircea Moira/Shutterstock.com)

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin zdecydował o rozmieszczeniu około 10 tysięcy 500 amerykańskich żołnierzy w Europie - zastąpią oni tych, którzy zostali wcześniej służyli na Starym Kontynencie. Do rotacji dojdzie w ciągu najbliższych tygodni. Poinformował o tym rzecznik Pentagonu John Kirby.

Pentagon: Wojsko Polskie będzie najlepsze w Europie

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin i szef MON Mariusz Błaszczak zgodzili się wspólnie pracować nad tym, by Wojsko Polskie stało się jednym z...

zobacz więcej

– Sekretarz Austin zlecił rozmieszczenie 10500 osób w kolejnych miesiącach w celu zastąpienia wcześniej rozmieszczonych jednostek US Army, służących na europejskim polu działań. Wdrożenia te dotyczą wymiany jeden do jednego, co utrzymuje ogólną liczbę sił w regionie na niezmienionym poziomie około 100 tysięcy. Wymieniani żołnierze powrócą do swoich baz domowych – poinformował Kirby.

Stany Zjednoczone w lutym i marcu rozmieściły i przeniosły tysiące żołnierzy, aby wzmocnić sojuszników w Europie w obliczu ataku Rosji na Ukrainę. Jednak, jak podkreśla Pentagon, amerykańscy żołnierze nie będą brali udziału w działaniach wojennych w tym kraju.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej