RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kapitan pułku Azow: Obrońcy Mariupola zabili blisko 6 tys. rosyjskich żołnierzy

Obrońcy Mariupola są gotowi walczyć do końca (fot. Leon Klein/Anadolu Agency via Getty Images)
Obrońcy Mariupola są gotowi walczyć do końca (fot. Leon Klein/Anadolu Agency via Getty Images)

Obrońcy Mariupola zabili blisko 6 tys. żołnierzy rosyjskich i zniszczyli ponad 100 sztuk rosyjskiego uzbrojenia i sprzętu wojskowego – poinformował w zastępca dowódcy pułku Azow kapitan Swiatosław Pałamar, którego wypowiedź przytacza portal Suspilne.

Rosyjskie wojska rozpoczęły naziemny szturm na Azowstal

Rosyjskie wojska pod osłoną ognia próbują przedrzeć się na teren zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu – poinformował rano na Telegramie...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Pałamar podkreślił, że wojska rosyjskie przewyższały obrońców Mariupola zarówno pod względem uzbrojenia, jak i liczby żołnierzy, których po stronie rosyjskiej było około 14 tys. Zaznaczył, że Mariupol był atakowany przy użyciu samolotów, okrętów oraz ogromnej liczby dział i wyrzutni rakietowych.

Kapitan zapewnił, że obrona kombinatu metalurgicznego Azowstal, który jest ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu, trwa. „Będziemy dalej stawiać opór, dopóki będziemy w stanie” – oświadczył Pałamar.

Zakochani z Azowstalu. Byli małżeństwem tylko trzy dni

Ukraińscy żołnierze, Andrij i Wałeria, pobrali się w podziemiach obleganego przez wojsko rosyjskie kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu,...

zobacz więcej

Trzej byli prezydenci Ukrainy: Łeonid Kuczma, Wiktor Juszczenko i Petro Poroszenko zwrócili się w piątek z apelem do ONZ, Unii Europejskiej, USA, Chin, Kanady, Turcji i innych państw w sprawie ewakuacji ukraińskich żołnierzy oraz cywilów, przebywających w zakładach Azowstal.

Według szacunków obrońców tej reduty, od początku wojny Rosjanie zabili w Mariupolu 25 tys. cywilów. Kilka dni temu dowódca pułku Azow Illa Samojłenko w dramatycznych słowach określił sytuację swojego oddziału: „jesteśmy martwymi ludźmi, większość z nas to wie”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej