RAPORT

Wojna na Ukrainie

Korupcja w szpitalu? „Ta sprawa to pokłosie tzw. afery kopertowej”

Były ordynator w szpitalu Szczecin-Zdunowo Krzysztof K. usłyszał zarzuty prokuratorskie. Śledczy, na których powołuje się TVP3 Szczecin, wskazują, że „ta sprawa to pokłosie tzw. afery kopertowej”, której twarzą – zdaniem prokuratury – ma być profesor Tomasz Grodzki. „Materiał dowodowy, który zebrano, pozwolił na wyłączenie jej do osobnego postępowania” – podaje TVP3 Szczecin. Marszałek Grodzki, którego chroni immunitet, mówi o skierowanej przeciw niemu „akcji, która nosi od początku znamiona ataku politycznego”.

Jest kolejny wniosek o uchylenie immunitetu Grodzkiemu

Prokurator Generalny skierował do Senatu kolejny wniosek o uchylenie immunitetu marszałka tej izby Tomasza Grodzkiego – potwierdza portalowi...

zobacz więcej

– Krzysztof K. kwalifikował w prywatnym gabinecie pacjentów do zabiegów, informując ich, że czas oczekiwania na taki zabieg wynosi około dwóch lat, jednak można wykonać go znacznie wcześniej, jeżeli się wpłaci odpowiednią kwotę, to jest 10 tysięcy złotych na rzecz Fundacji Pomocy Transplantologii – mówi Anna Gawłowska-Rynkiewicz z Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, cytowana przez TVP3 Szczecin.

Jak przekonuje prokuratura bazując na zeznaniach 250 świadków, część pieniędzy zamiast do fundacji miała trafiać do kieszeni lekarza.

– To jest kolejna osoba z tego szpitala. Już wcześniej słyszeliśmy o ordynatorze oddziału ortopedii Romanie K. Ten szpital, jeżeli chodzi o korupcję, miał z tym duży problem – ocenia Tomasz Duklanowski, red. naczelny Radia Szczecin, cytowany przez TVP3 Szczecin.

Materiały wyłączone ze śledztwa ws. marszałka Grodzkiego


Śledczy skazują, że ta sprawa to pokłosie tzw. „afery kopertowej”, „której twarzą zdaniem prokuratury ma być profesor Tomasz Grodzki. Materiał dowodowy, który zebrano, pozwolił na wyłączenie jej do osobnego postępowania” – podaje TVP3 Szczecin.

Przyznała to Prokuratura Regionalna w Szczecinie, która poinformowała w komunikacie z 12 maja tego roku, że „materiały tej sprawy wyłączono ze śledztwa, w którym Prokuratura Regionalna w Szczecinie zamierza przedstawić zarzuty przyjmowania korzyści majątkowych od pacjentów lub ich bliskich Tomaszowi Grodzkiemu w okresie, gdy był dyrektorem w Specjalistycznym Szpitalu im prof. Sokołowskiego w Szczecinie i ordynatorem tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej” – napisano.

Pacjenci oskarżają Grodzkiego. Mocna odpowiedź marszałka

– Marzeniem tej władzy niewątpliwie jest, żeby w świetle kamer, niby przypadkowo, obecnego reżimowego medium agenci wpadali mi do domu i próbowali...

zobacz więcej

Anna Gawłowska-Rynkiewicz z Prokuratury Regionalnej w Szczecinie przypomina, że „Prokuratura Regionalna w Szczecinie prowadzi postępowanie, w którym zamierza przedstawić zarzuty marszałkowi Grodzkiemu, skierowała w tym przedmiocie wniosek o uchylenie immunitetu w 2021 roku”.

„Profesor Grodzki też mówił, że bierze pieniądze na fundację. W przypadku doktora Krzysztofa K. było to sprawniej zorganizowane, bo tych wpłat było znacznie więcej i na większe kwoty” – powiedział Duklanowski w TVP3 Szczecin.

Marszałka Tomasza Grodzkiego chroni immunitet, a Kancelaria Senatu wniosek prokuratury blokuje. Decyzję o tym, że Senat nie zajmie się złożonym ponad rok temu wnioskiem prokuratury o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Grodzkiego, podjął w październiku ubiegłego roku wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz (KO). Uzasadniał, że wniosek nie został poprawiony, o co wnioskował Senat.

Prokuratura czeka na przedstawienie Grodzkiemu zarzutów już ponad 400 dni. – To tak naprawdę przeciąganie, gra na czas. Niepoddawanie tego wniosku pod głosowanie nie jest uzasadnione pod względem prawnym – komentował Marcin Lorenc z Prokuratury Regionalnej w Szczecinie. Marszałek zapytany w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej”, dlaczego nie chce zrzec się immunitetu odprał, „że rzecz nie polega na chceniu czy niechceniu. Chciałbym to z całą mocą podkreślić, że akcja przeciwko mnie nosi od początku znamiona ataku politycznego” – powiedział polityk Platformy Obywatelskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej