RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zełenska do Kornhauser-Dudy: Właściwie nie odczuwamy granic między naszymi krajami

Pierwsze damy rozmawiały o sytuacji Ukraińców, którzy znaleźli schornienie w Polsce (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRM)
Pierwsze damy rozmawiały o sytuacji Ukraińców, którzy znaleźli schornienie w Polsce (fot. Grzegorz Jakubowski/KPRM)

Moje rodaczki mówią, że otrzymują znacznie więcej, niż mogłyby oczekiwać. Gorąco za to dziękuję – powiedziała pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska podczas wideorozmowy z żoną prezydenta RP Agatą Kornhauser-Dudą. Jej tematem była współpraca Polski i Ukrainy w zakresie pomocy humanitarnej wobec uchodźców oraz ludności cywilnej, pozostającej w ogarniętym wojną kraju.

Ile Polska wydaje na pomoc Ukraińcom? Jasna odpowiedź Morawieckiego

Mam nadzieję, że Ukraina obroni swoją suwerenności i wtedy będzie normalniej – powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślił nie...

zobacz więcej

Ołena Zełenska w imieniu narodu ukraińskiego złożyła na ręce polskiej pierwszej damy wyrazy głębokiej wdzięczności za polską solidarność okazywaną od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę. Od 24 lutego polską granicę przekroczyło ponad 3 miliony mieszkańców Ukrainy. W Polsce urodziło się prawie 1000 ukraińskich noworodków.

Pierwsza dama Ukrainy podkreśliła, że podczas licznych rozmów telefonicznych, jakie odbywa z rodakami, słyszy o ich wdzięczności za ogrom wsparcia, jakiego doświadczają w Polsce. – Moje rodaczki mówią, że otrzymują znacznie więcej, niż mogłyby oczekiwać. Gorąco za to dziękuję – powiedziała Zełenska.

Które państwo najbardziej wspiera Ukrainę? Zaskakujące zestawienie

Niemiecki think tank Kiel Institute for the World Economy przygotował zestawienie pokazujące rządowe wsparcie poszczególnych państw dla Ukrainy w...

zobacz więcej

Polacy otworzyli serca przed Ukraińcami


Jestem dumna z Polaków, którzy otworzyli serca i drzwi swoich domów przed braćmi Ukraińcami – powiedziała Agata Kornhauser-Duda, zapewniając, że nasi sąsiedzi mogą liczyć na wsparcie tak długo, jak to będzie konieczne.

Prezydentowa powiedziała, że dotychczas udało się bezpiecznie przewieźć z Ukrainy około tysiąca chorych dzieci. – Trudno sobie wyobrazić, jakiego trudu wymaga od rodziców chorych dzieci podejmowanie leczenia w warunkach wojennych – powiedziała Ołena Zełenska. – To dla nich ogromne odciążenie, dziękuję. Od początku wojny właściwie nie odczuwamy granic między naszymi krajami – dodała.

Dzięki międzynarodowej solidarności ponad dwa tysiące sierot, często z głębokimi niepełnosprawnościami, znalazło się w przeznaczonych dla nich ośrodkach.

Mariupol: Dramatyczne wezwanie o pomoc dla obrońców Azowstalu

Po ewakuacji ostatnich cywilów z oblężonej przez wojska rosyjskiej huty Azowstal znajdujący się tam ukraińscy żołnierze wystosowali pilne wezwanie...

zobacz więcej

Namiastka ojczyzny


Pierwsze damy omówiły też potrzeby przebywających w Polsce uchodźców. Mówiły o założeniach ustawy regulującej pobyt Ukraińców w Polsce, rozmawiały o edukacji najmłodszych i programach, umożliwiających im pobieranie wykształcenia w ukraińskim systemie oświaty lub uwzględniających nauczanie języka i literatury ukraińskiej równolegle z językiem polskim.

Małżonki prezydentów Polski i Ukrainy zadeklarowały wolę współpracy przy UN Global Compact Network - długoterminowym wsparciu w ramach ONZ.

Ołena Zełenska podziękowała też za niedawną wizytę pierwszej damy RP w Kamieńcu Podolskim, gdzie dzięki życzliwości i zaangażowaniu wielu polskich firm, organizacji oraz instytucji państwowych udało się przekazać pomoc rzeczową zorganizowaną przez Kancelarię Prezydenta Polski.

Rozmowa dotyczyła także kwestii zatrudniania ukraińskich pracowników, szkoleń językowych i zawodowych, zaangażowania ukraińskich nauczycieli oraz psychologów, a także konieczności organizacji opieki terapeutycznej dla Ukraińców przebywających zarówno w ojczyźnie, jak i poza nią.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej