RAPORT

Wojna na Ukrainie

Finlandia i Szwecja chcą do NATO. Konsultacje z Białym Domem

Joe Biden rozmawiał w piątek z premier Szwecji i prezydentem Finlandii (fot. PAP/EPA/Matt Marton)
Joe Biden rozmawiał w piątek z premier Szwecji i prezydentem Finlandii (fot. PAP/EPA/Matt Marton)

Prezydent USA Joe Biden rozmawiał w piątek z premier Szwecji Magdaleną Andersson i prezydentem Finlandii Saulim Niinisto w sprawie przystąpienia obu tych europejskich krajów do NATO – poinformował Biały Dom.

Raport: Członkostwo Szwecji w NATO zmniejszyłoby ryzyko konfliktów zbrojnych

Członkostwo Szwecji w NATO zmniejszyłoby ryzyko konfliktów zbrojnych, a tym samym przyniosłoby efekt odstraszający w Europie Północnej – wskazuje...

zobacz więcej

Fiński prezydent na Twitterze napisał, że „przedstawił kolejne kroki Finlandii w kierunku przystąpienia” do Sojuszu i dodał, że jego kraj jest „głęboko wdzięczny Stanom Zjednoczonym za ich niezbędne wsparcie”.

Z kolei asystentka sekretarza stanu USA ds. europejskich Karen Donfried oświadczyła, że Stany Zjednoczone pracują nad wyjaśnieniem stanowiska Turcji w sprawie potencjalnego członkostwa Szwecji i Finlandii w NATO. To reakcja na wcześniejszą wypowiedź tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, który stwierdził, że Turcja nie może pozytywnie rozpatrywać próby dołączenia do NATO przez Szwecję i Finlandię, ponieważ „kraje te są schronieniem dla wielu organizacji terrorystycznych”.

Zobacz także: Prezydent Estonii: Rosja chciała osłabić UE i NATO; osiągnęła dokładne tego przeciwieństwo

Donfried zapewniła, że temat ten zostanie omówiony podczas weekendowego spotkania ministerialnego NATO w Berlinie.

W czwartek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że USA poprą wniosek Szwecji i Finlandii o członkostwo w NATO. Podkreśliła również, że „nawet bez członkostwa w NATO nasze armie współpracują ze sobą od lat. Z pewnością znajdziemy sposoby (...) na rozwianie wszelkich obaw, jakie te dwa kraje mogą mieć” w okresie poprzedzającym oficjalne przyjęcie do Sojuszu.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej