Rozwiązanie, które proponujemy, gwarantuje, że żaden bank nie odmówi kredytobiorcy wakacji kredytowych raz na kwartał do końca 2023 r., bank nie naliczy też za wakacje żadnej opłaty – podkreślił w opublikowanym w piątek podcaście premier Mateusz Morawiecki.
Nowa minister finansów Magdalena Rzeczkowska w TVP Info podkreśliła, że Polacy mający kredyty w złotówkach będą mogli skorzystać z tzw. wakacji...
zobacz więcej
W cotygodniowym podcaście, zamieszczanym m.in. w mediach społecznościowych, szef rządu odniósł się do programu wsparcia dla posiadaczy kredytów hipotecznych w złotych. W przyszłym tygodniu, zgodnie z zapowiedzią rzecznika rządu Piotra Müllera, Rada Ministrów ma przyjąć projekt przepisów. Program składa się z trzech filarów: wakacji kredytowych, większego budżetu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK) i nowego wskaźnika oprocentowania kredytów w miejsce dotychczasowego WIBOR.
Wakacje kredytowe umożliwią zawieszenie spłaty kredytu bez dodatkowych odsetek na cztery miesiące w tym i przyszłym roku. Fundusz Wsparcia Kredytobiorców zostanie zasilony dodatkową kwotą 1,4 mld zł. Ustalona będzie też nowa stawka referencyjna zastępująca WIBOR, co zdaniem MF ma przynieść ok. 1 mld zł rocznie oszczędności w portfelach kredytobiorców.
Premier Mateusz Morawiecki osobiście będzie starał się zmusić banki do zmiany kursu ws. oprocentowania lokat; w rozpoczynającym się tygodniu odbędą...
zobacz więcej
Oszczędzanie zamiast trzymania pieniędzy w bankach
Premier ocenił w podcaście, że rozwiązania dla kredytobiorców zaproponowane przez rząd są optymalne. „
Rozwiązanie, które zaproponowaliśmy, daje kredytobiorcom pewność, że żaden bank nie odmówi wakacji kredytowych raz na kwartał w ciągu najbliższych dwóch lat, do końca 2023 r. Co też jest bardzo ważne, bank nie naliczy kredytobiorcom żadnej opłaty za wakacje kredytowe” – podkreślił Morawiecki.
Przypomniał, że zostaną też zwiększone środki Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. „
Wreszcie banki wezmą odpowiedzialność na miarę swoich zysków, które czerpią ze swojej działalności, a te są rekordowe. Dlatego zapisaliśmy zwiększenie składek banków na FWK. Dlatego banki nie zarobią także na wakacjach kredytowych, dlatego w końcu, będą musiały zrezygnować z części marży ukrytej w dzisiejszej wartości referencyjnej pod nazwą WIBOR” – przekazał premier zaznaczając, że
„nie jest to kara dla banków, tylko przywrócenie elementarnej równowagi w relacjach między bankami a klientami”.
Morawiecki wspomniał też o konieczności podwyższenia przez banki oprocentowania lokat i depozytów. „
Chcemy, by w tych trudnych czasach oszczędzanie było prawdziwym oszczędzaniem, a nie trzymaniem pieniędzy w banku. Pracujemy nad tym, jak - mówiąc delikatnie - zachęcić banki do zwiększenia oprocentowania lokat, depozytów i rachunków oszczędnościowych. Oprocentowanie w wysokości 0,1 czy 1 proc. to dzisiaj kpina” - stwierdził szef rządu.
Zobacz także: Leszczyna miażdży pomysł wakacji kredytowych. W 2015 roku go zachwalała
Wprowadzamy cztery miesiące wakacji kredytowych w tym roku i cztery miesiące w przyszłym roku: łączna korzyść dla kredytobiorców wyniesie ok. 3 mld...
zobacz więcej
„Dość mydlenia oczu”
Mateusz Morawiecki nazwał „starą śpiewką” argumenty, że te rozwiązania odbiją się na stabilności systemu finansowego i pozostałych klientach banków. „Lobbyści podnoszą ten zarzut za każdym razem, kiedy ktoś próbuje poprawić sytuację klientów w relacjach z bankami.
Czas powiedzieć stop. Dość wykrętów i mydlenia oczu. Polskie banki, a raczej banki w Polsce co rok biją rekordy zysków. Gdzieś musi być granica. Kryzys inflacyjny pokazał, że już dawno została przekroczona” – ocenił premier.
Odniósł się też do kongresu Impact, który odbył się w tym tygodniu w Poznaniu. Podkreślił, że w wydarzeniu brało udział ponad 400 spikerów z całego świata. „Teraz, kiedy sporo się mówi o tym, że Polska jest centrum pomocy humanitarnej dla Ukrainy, warto powiedzieć coś jeszcze:
Polska dzięki imprezom realizowanym z takim rozmachem pokazuje, że tutaj toczy się poważna debata, tutaj wypracowywane są rozwiązania dla Europy i dla świata. Od tych idei, spotkań wszystko się zaczyna” – podkreślił.
Zauważył też, że w Poznaniu liderzy światowego formatu mówili o „palącej potrzebie jedności Zachodu, konieczności budowy lepszego świata wokół wspólnych wartości”. „
Od momentu bestialskiego ataku Rosji na Ukrainę Polacy każdego dnia pokazują, jaka wartość może być płaszczyzną takiego międzyludzkiego porozumienia. Tą płaszczyzną jest solidarność. Mam poczucie, że ten festiwal solidarności, w którym wszyscy bierzemy udział, jest początkiem czegoś niezwykłego” – podsumował premier.
Zobacz także: Rating Polski. Agencja Moody's: Stabilna perspektywa
źródło:

pap
#premier
#mateusz morawiecki
#kredyt
#pomoc
#rząd
#wakacje kredytowe
#podcast