RAPORT

Pogarda

Premier: Żaden bank nie odmówi wakacji kredytowych raz na kwartał

Premier przekonuje, że proponowane przepisy nie są karą dla banków (fot. PAP/Marcin Obara)
Premier przekonuje, że proponowane przepisy nie są karą dla banków (fot. PAP/Marcin Obara)

Najnowsze

Popularne

Rozwiązanie, które proponujemy, gwarantuje, że żaden bank nie odmówi kredytobiorcy wakacji kredytowych raz na kwartał do końca 2023 r., bank nie naliczy też za wakacje żadnej opłaty – podkreślił w opublikowanym w piątek podcaście premier Mateusz Morawiecki.

Problemy ze spłatą kredytu? Minister wyjaśnia warunki wsparcia [WIDEO]

Nowa minister finansów Magdalena Rzeczkowska w TVP Info podkreśliła, że Polacy mający kredyty w złotówkach będą mogli skorzystać z tzw. wakacji...

zobacz więcej

W cotygodniowym podcaście, zamieszczanym m.in. w mediach społecznościowych, szef rządu odniósł się do programu wsparcia dla posiadaczy kredytów hipotecznych w złotych. W przyszłym tygodniu, zgodnie z zapowiedzią rzecznika rządu Piotra Müllera, Rada Ministrów ma przyjąć projekt przepisów. Program składa się z trzech filarów: wakacji kredytowych, większego budżetu Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK) i nowego wskaźnika oprocentowania kredytów w miejsce dotychczasowego WIBOR.

Wakacje kredytowe umożliwią zawieszenie spłaty kredytu bez dodatkowych odsetek na cztery miesiące w tym i przyszłym roku. Fundusz Wsparcia Kredytobiorców zostanie zasilony dodatkową kwotą 1,4 mld zł. Ustalona będzie też nowa stawka referencyjna zastępująca WIBOR, co zdaniem MF ma przynieść ok. 1 mld zł rocznie oszczędności w portfelach kredytobiorców.

Będzie zmiana podejścia banków do klienta? „Premier zajmie się tym osobiście”

Premier Mateusz Morawiecki osobiście będzie starał się zmusić banki do zmiany kursu ws. oprocentowania lokat; w rozpoczynającym się tygodniu odbędą...

zobacz więcej

Oszczędzanie zamiast trzymania pieniędzy w bankach


Premier ocenił w podcaście, że rozwiązania dla kredytobiorców zaproponowane przez rząd są optymalne. „Rozwiązanie, które zaproponowaliśmy, daje kredytobiorcom pewność, że żaden bank nie odmówi wakacji kredytowych raz na kwartał w ciągu najbliższych dwóch lat, do końca 2023 r. Co też jest bardzo ważne, bank nie naliczy kredytobiorcom żadnej opłaty za wakacje kredytowe” – podkreślił Morawiecki.

Przypomniał, że zostaną też zwiększone środki Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. „Wreszcie banki wezmą odpowiedzialność na miarę swoich zysków, które czerpią ze swojej działalności, a te są rekordowe. Dlatego zapisaliśmy zwiększenie składek banków na FWK. Dlatego banki nie zarobią także na wakacjach kredytowych, dlatego w końcu, będą musiały zrezygnować z części marży ukrytej w dzisiejszej wartości referencyjnej pod nazwą WIBOR” – przekazał premier zaznaczając, że „nie jest to kara dla banków, tylko przywrócenie elementarnej równowagi w relacjach między bankami a klientami”.

Morawiecki wspomniał też o konieczności podwyższenia przez banki oprocentowania lokat i depozytów. „Chcemy, by w tych trudnych czasach oszczędzanie było prawdziwym oszczędzaniem, a nie trzymaniem pieniędzy w banku. Pracujemy nad tym, jak - mówiąc delikatnie - zachęcić banki do zwiększenia oprocentowania lokat, depozytów i rachunków oszczędnościowych. Oprocentowanie w wysokości 0,1 czy 1 proc. to dzisiaj kpina” - stwierdził szef rządu.

Zobacz także: Leszczyna miażdży pomysł wakacji kredytowych. W 2015 roku go zachwalała

Pakiet wsparcia dla kredytobiorców. Premier Morawiecki przedstawił szczegóły

Wprowadzamy cztery miesiące wakacji kredytowych w tym roku i cztery miesiące w przyszłym roku: łączna korzyść dla kredytobiorców wyniesie ok. 3 mld...

zobacz więcej

„Dość mydlenia oczu”


Mateusz Morawiecki nazwał „starą śpiewką” argumenty, że te rozwiązania odbiją się na stabilności systemu finansowego i pozostałych klientach banków. „Lobbyści podnoszą ten zarzut za każdym razem, kiedy ktoś próbuje poprawić sytuację klientów w relacjach z bankami. Czas powiedzieć stop. Dość wykrętów i mydlenia oczu. Polskie banki, a raczej banki w Polsce co rok biją rekordy zysków. Gdzieś musi być granica. Kryzys inflacyjny pokazał, że już dawno została przekroczona” – ocenił premier.

Odniósł się też do kongresu Impact, który odbył się w tym tygodniu w Poznaniu. Podkreślił, że w wydarzeniu brało udział ponad 400 spikerów z całego świata. „Teraz, kiedy sporo się mówi o tym, że Polska jest centrum pomocy humanitarnej dla Ukrainy, warto powiedzieć coś jeszcze: Polska dzięki imprezom realizowanym z takim rozmachem pokazuje, że tutaj toczy się poważna debata, tutaj wypracowywane są rozwiązania dla Europy i dla świata. Od tych idei, spotkań wszystko się zaczyna” – podkreślił.

Zauważył też, że w Poznaniu liderzy światowego formatu mówili o „palącej potrzebie jedności Zachodu, konieczności budowy lepszego świata wokół wspólnych wartości”. „Od momentu bestialskiego ataku Rosji na Ukrainę Polacy każdego dnia pokazują, jaka wartość może być płaszczyzną takiego międzyludzkiego porozumienia. Tą płaszczyzną jest solidarność. Mam poczucie, że ten festiwal solidarności, w którym wszyscy bierzemy udział, jest początkiem czegoś niezwykłego” – podsumował premier.

Zobacz także: Rating Polski. Agencja Moody's: Stabilna perspektywa

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej