RAPORT

Wojna na Ukrainie

Zarzut dla adwokata od „trumien na kółkach”. Miał spowodować śmiertelny wypadek

Prawnik nie przyznał się do zarzutu (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
Prawnik nie przyznał się do zarzutu (fot. PAP/Grzegorz Michałowski)

Mecenas Paweł K., nazywany „adwokatem od trumien na kółkach”, usłyszał zarzut spowodowania wypadku, w którym zginęły dwie kobiety. Prawnik nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.

Grzmiał o „trumnie na kółkach”. Łódzki prawnik może zostać wydalony z Adwokatury

Łódzki adwokat, o którym zrobiło się głośno po wrześniowej tragedii pod Olsztynem, stanie przed sądem dyscyplinarnym łódzkiej Izby Adwokackiej....

zobacz więcej

Łódzki adwokat Paweł K. uczestniczył 26 września 2021 r. w wypadku na drodze w pobliżu miejscowości Stare Włóki (gm. Barczewo), w którym zginęły dwie kobiety. Kilkadziesiąt godzin po zdarzeniu prawnik zabrał głos w opublikowanym w sieci nagraniu: „Po naszych drogach poruszają się trumny na kółkach. To była konfrontacja bezpiecznego samochodu z trumną na kółkach. I między innymi dlatego te kobiety zginęły”. Po medialnej burzy, przeprosił za te słowa.

„Dziś prokurator okręgowy w Olsztynie ogłosił zarzut Pawłowi K. Jak wynika ze zgromadzonego w toku śledztwa materiału dowodowego, a w szczególności oględzin miejsca zdarzenia, przesłuchań świadków i opinii biegłych, Paweł K. naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym” – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny.

MS złożyło wniosek o zawieszenie adwokata od „trumien na kółkach”

– Na moje polecenie Ministerstwo Sprawiedliwości złożyło wniosek do sądu dyscyplinarnego adwokatury o zawieszenie adwokata Pawła K., który w...

zobacz więcej

Poczeka na proces na wolności


Według prokuratury podejrzany, „kierując mercedesem, nie dostosował się do oznakowania poziomego, przekroczył linię podwójną ciągłą wyznaczającą oś jezdni, zjechał pojazdem na lewą stronę drogi, wjeżdżając na przeciwległy pas ruchu i doprowadził do zderzenia z prawidłowo jadącym z naprzeciwka samochodem Audi 80, w wyniku czego zginęły dwie kobiety”.

Zarówno kierująca audi jak i jej pasażerka doznały licznych obrażeń ciała. Pierwsza z kobieta m.in. „klatki piersiowej z masywnym krwotokiem wewnętrznym”, a druga m.in. „czaszkowo-mózgowych”. Obie zginęły na miejscu.

Paweł K. przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do dokonania zarzucanego mu czynu i odmówił składania wyjaśnień. Wobec podejrzanego prokurator zastosował środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 50 tys. zł oraz powstrzymywania się od prowadzenia pojazdów mechanicznych. Podejrzanemu grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności” – podał prokurator Stodolny.

Adwokat miał wypadek, w którym zginęły dwie kobiety. Prokuratura analizuje jego nagrania

Adwokat z Łodzi był uczestnikiem wypadku, w którym zginęły dwie kobiety. W mediach społecznościowych zamieścił filmy, na których stwierdził, że „po...

zobacz więcej

Ruszył proces dyscyplinarny


Według tvn24.pl w środę Paweł K. stanął przed sądem dyscyplinarnym. Według portalu, rzecznik dyscyplinarny Okręgowej Rady Adwokackiej w Łodzi obwinił go o „uchybienie godności zawodu adwokata, podważając do niego zaufanie”.

Chodzi o dwa zarzuty. Pierwszy dotyczy kontrowersyjnego nagrania, podczas którego padły słowa o „trumnach na kókach”. A drugi miał związek ze zdjęciem, zamieszczonym w sieci przez K., z którego wynikało, że prowadził samochód znacznie przekraczając dozwoloną prędkość.

Paweł K. nie przyznał się do zarzutów i odmówił składania wyjaśnień oraz odpowiedzi na pytania.

W kwietniu resort sprawiedliwości złożył wniosek do sądu dyscyplinarnego adwokatury o zawieszenie adwokata. Biuro MS poinformowało, że „jest to reakcja na bierność organów dyscyplinarnych adwokatury w postępowania wobec adwokata”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej