RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Müller: W najbliższych dniach powinno dojść do formalnej akceptacji KPO

O krok od końca sporu rządu z Komisją Europejską w sprawie KPO (fot. Shutterstock)
O krok od końca sporu rządu z Komisją Europejską w sprawie KPO (fot. Shutterstock)

W najbliższych kilku, kilkunastu dniach powinno dojść do formalnego zaakceptowania KPO; w środę zakończyły się prace zespołów negocjacyjnych w tej sprawie. Polska i KE doszły do porozumienia ws. omawianych w negocjacjach „kamieni milowych” – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

Bruksela: Jesteśmy zadowoleni. Warszawa: Sukces Polski. Chodzi o KPO

Komisja Europejska potwierdziła polskiemu rządowi, że przyjęcie ustawy o zmianach w Sądzie Najwyższym gwarantuje odblokowanie Krajowego Planu...

zobacz więcej

Komisja Europejska wciąż nie zaakceptowała złożonego już ponad rok temu przez polski rząd Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu opisującego sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy UE. Pod koniec października zeszłego roku przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Müller poinformował w piątek, że w środę zakończyły się prace zespołów negocjacyjnych dotyczących Krajowego Planu Odbudowy. – Zarówno zespół ze strony polskiej, jaki i zespół, który został stworzony przez przewodniczącą KE, doszły do porozumienia w zakresie treści „kamieni milowych”. Te zaaprobowane przez obie strony treści zostały właśnie przekazane do dalszej procedury, już takiej finalnej, formalnej akceptacji przez KE – oświadczył.

Zdaniem rzecznika rządu oznacza to, że „w najbliższych kilku, kilkunastu dniach powinno dojść do formalnego zaakceptowania KPO”. – Przed nami już właściwie tylko droga formalna w KE, a później oczywiście realizacja poszczególnych reform, które są zapisane w KPO. Jest ich wiele, bo one nie dotyczą tylko wymiaru sprawiedliwości, to jest wąski wycinek, który był dyskutowany tylko na samym końcu, ale wielu reform gospodarczych, systemowych, które będą realizowane ze środków Unii Europejskiej – mówił Müller, zaznaczając, że rząd czeka teraz na „finalny krok ze strony KE”.

Müller: Myślę, że realne jest zaakceptowanie KPO w maju

Teraz jestem większym optymistą niż kilka tygodni temu i myślę, że realne jest zaakceptowanie polskiego Krajowego Plany Odbudowy w maju –...

zobacz więcej

KE zadowolona z rozmów


W środę rzeczniczka KE Veerle Nuyts powiedziała PAP, że polski Krajowy Plan Odbudowy musi zawierać zobowiązania do: likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, reformy systemu dyscyplinarnego, przywrócenia do pracy sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem.

– W ostatnich miesiącach ściśle współpracowaliśmy z Polską nad Krajowym Planem Odbudowy. Plan musi przyczyniać się do skutecznego rozwiązywania wszystkich lub znacznej części wyzwań określonych w zaleceniach dla poszczególnych krajów. W przypadku Polski obejmuje to niezawisłość sądownictwa – oświadczyła rzeczniczka Komisji.

Veerle Nuyts przyznała, że KE pracowała z Polską nad „kamieniami milowymi” i jest zadowolona z wyników tych rozmów. – Teraz czekamy na potwierdzenie przez Polskę, że zgadza się z tymi „kamieniami milowymi” i celami. Wtedy Komisja byłaby gotowa do działania – przekazała Nuyts.

„Jest polityczna zgoda w Komisji Europejskiej na uruchomienie KPO”

Komisja Europejska „lada chwila” powinna dać zielone światło dla uruchomienia Krajowego Planu Odbudowy; jest polityczna zgoda w KE na jego...

zobacz więcej

Prezydencki projekt


Likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zakłada projekt noweli ustawy o SN, zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Pracuje nad nim komisja sprawiedliwości. W piątek jej szef Marek Ast (PiS) powiedział, że jest przekonany, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu, planowanym pod koniec maja, projekt ten zostanie przegłosowany.

Zgodnie z projektem w SN miałaby zostać utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej. Spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierać ma na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Projekt ma wprowadzić także instytucję „testu bezstronności i niezawisłości sędziego”.

Nowe przepisy umożliwią też wznowienie postępowań sędziom, którym Izba Dyscyplinarna uchyliła immunitet lub stwierdziła odpowiedzialność dyscyplinarną na podstawie zarzutów dotyczących wydanego orzeczenia. Na złożenie wniosku w tej sprawie sędziowie będą mieli sześć miesięcy, a sprawy te rozpatrzy Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN.

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN. Müller: Decyzja już zapadła

Jesteśmy zwolennikami reformy postępowań dyscyplinarnych w sądownictwie, co dotyczy m.in. likwidacji Izby Dyscyplinarnej SN; decyzja w tym zakresie...

zobacz więcej

Sporna Izba Dyscyplinarna


Konieczność zmian dotyczących Izby Dyscyplinarnej SN ma związek z tym, że Trybunał Sprawiedliwości UE latem 2021 r. zobowiązał Polskę do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień Izby w kwestiach m.in. uchylania immunitetów sędziowskich. Za niewykonanie tego postanowienia TSUE nałożył na Polskę karę miliona euro dziennie.

W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej