RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ziobro: Sądy pracują szybciej

Średni czas trwania postępowań w pierwszym kwartale tego roku skrócił się o blisko dwa miesiące. Spodziewaliśmy się poprawy i przyspieszenia, mimo sypania piachu w tryby sądownictwa poprzez liczne ataki, strajk włoski części sędziów z Iustitii i innych organizacji, którzy bardziej zajmowali się polityką niż sądzeniem – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Kurdej-Szatan z zarzutami. Aktorka wydała oświadczenie, pisze o „naturalnej reakcji”

Barbara Kurdej-Szatan usłyszała zarzuty nieważenia funkcjonariuszy Straży Granicznej, których nazwała „mordercami”. Aktorka nie przyznała się do...

zobacz więcej

– Wielki wysiłek informatyzacji i wprowadzenie nowoczesnych technologii do polskiego sądownictwa oraz zmiany w procedurze, które też uprościły i ułatwiły postępowanie zwłaszcza w sprawach cywilnych, przyczyniły się do tego, o czym dzisiaj chcemy państwu powiedzieć. Otóż średni czas trwania postępowań w pierwszym kwartale tego roku skrócił się i to aż o blisko 2 miesiące – poinformował Ziobro w piątek na konferencji prasowej.

Jak dodał, średni czas postępowań w wybranych kategoriach spraw, które raz do roku są badane wynosił w tym kwartale 5,5 miesiąca. – To przeszło o 1,6 miesiąca krócej niż w zeszłym roku – zauważył.

Natomiast - jak dodał – „jeśli wziąć postępowanie wyłącznie w pierwszej instancji, to jest to jeszcze lepszy wynik”. – Bo to tylko 4,2 miesiąca, jeśli liczyć to w tym przedziale czasu – powiedział Ziobro. – Dla przykładu, w sądach rejonowych sprawy niezwykle istotne gospodarcze przyspieszyły o prawie 2,5 miesiąca, a sprawy cywilne o 2 miesiące – mówił szef MS.

– Jeśli popatrzymy na sprawy karne, to widzimy optymistyczne dane. Pierwszy kwartał przyniósł informację, że na 100 spraw karnych, które wpływały w miesiącu do sądu, załatwianych było 121 spraw, co pokazuje, że sądy załatwiają zaległości – przekazał Ziobro.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej