RAPORT

Wojna na Ukrainie

Internetowi „eksperci” na pasku FSB? Ukraińskie służby ustaliły „redaktora naczelnego”

Ukraińskie służby zlikwidowały moskiewskich agentów wpływu działających w sieci (fot. SBU)
Ukraińskie służby zlikwidowały moskiewskich agentów wpływu działających w sieci (fot. SBU)

Rosyjska FSB opłacała sieć internetowych „ekspertów”, którzy pod pozorem niezależnych analiz rozpowszechniali prokremlowskie poglądy na wydarzenia na Ukrainie – ustaliła SBU. Na wniosek służb zakazano wjazdu na teren Ukrainy 13 zagranicznym dziennikarzom, mającym „na zamówienie” przygotowywać materiały m.in. dezinformujące na temat sytuacji na froncie.

Żaryn: Rosja dezinformuje, by wymusić uległość Ukraińców

Rosja metodami dezinformacji i grą psychologiczną chce wymusić uległość oddziałów ukraińskich – tak rzecznik ministra koordynatora służb...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Najnowszym sukcesem Służby Bezpieczeństwa Ukrainy jest zebranie dowodów wskazujących na operację rosyjskich służb specjalnych na froncie propagandy. Według SBU na Krymie zorganizowana została specjalna sieć działająca głównie w mediach społecznościowych.

Tworzyli ją, wg ukraińskich służb, rzekomi dziennikarze społeczni oraz eksperci, którzy publikowali materiały opracowane przez FSB, głównie przedstawiające kremlowski punkt widzenia wojny na Ukrainie. Miały one formy „niezależnych” analiz i rozmów z liderami opinii. Najwięcej zmanipulowanych publikacji pojawiało się w przeddzień ważnych wydarzeń politycznych, dotyczących międzynarodowych działań w sprawie wojny na Ukrainie.

Siecią miał zarządzać z Krymu „redaktor naczelny”, określający się jako „politolog” i „ekspert w dziedzinie energetyki”. Człowiek ten od dłuższego czasu, jak podano, publikuje prorosyjskie treści na popularnych kanałach serwisu Telegram. Na razie ukrywa się na terenie okupowanego półwyspu.

Jak działa rosyjska dezinformacja? Holendrzy podają przykłady

Rosjanie wykorzystują do dezinformacji zachodnich dziennikarzy z marginalnych mediów – informuje w weekend dziennik „Algemeen Dagblad”. Jako...

zobacz więcej

Na zmówienie Kremla


To nie jedyni siewcy dezinformacji, rozpracowani przez SBU. Ukraińskie służby podjęły decyzję o wydaniu trzyletniego zakazu wjazdu na teren ich kraju 13 zagranicznym dziennikarzom. Zebrane informacje operacyjne mają wskazywać, że przygotowywali oni swoje materiały na zamówienie Moskwy. Publikacje dotyczyły głównie fałszywych informacji z frontu, a także przedstawiały w złym świetle ukraińskie wojska.

Podobne zadania miały realizować farmy botów, kontrolujące ponad 100 tys. kont w mediach społecznościowych. Do tej pory SBU zlikwidowała kilkanaście takich „fabryk dezinformacji”, działających na terytorium Charkowa, Czerkasów, Tarnopola, Połtawy, Winnicy, Zakarpacia i Zaporoża.

Ponadto ukraińskie służby zdemaskowały kilkuset agentów wpływu działających na rzecz Rosji. Zablokowano ponad 5,5 tys. kont kontrolowanych przez te osoby.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej