RAPORT

Wojna na Ukrainie

Pułkownik ukraińskiej policji eskortował kolumnę rosyjskich wojsk

Śledczy zapowiadają, że dopadną wszystkich zdrajców ojczyzny (fot. Shutterstock)
Śledczy zapowiadają, że dopadną wszystkich zdrajców ojczyzny (fot. Shutterstock)

Podpułkownik ukraińskiej policji został zatrzymany przez agentów Państwowego Biura Śledczego (DBR) za współpracę z rosyjskimi najeźdźcami. Oficer miał zapewnić bezpieczne przemieszczanie kolumny wojskowej, jadąc przed nią służbowym radiowozem.

Setki śledztw w sprawie kolaboracji z okupantem

– Państwowe Biuro Śledcze (DBR) kontynuuje dochodzenia przedprocesowe w postępowaniu karnym w sprawach o zdradę, kolaborację i inne przestępstwa...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Agenci DBR ustalili, że po wkroczeniu Rosjan na teren Ukrainy, wiceszef Regionalnego Departamentu Policji w Kupiańsku przeszedł na stronę wroga. Podpułkownik miał nawet zorganizować bezpieczny przejazd kolumny wojskowej przez zajęty teren. W tym celu jechał przed nią służbowym radiowozem sprawdzając m.in. czy nie ma zasadzek lub blokad dróg przez miejscową ludność.

Oficer został zatrzymany i usłyszał zarzut, będzie odpowiadał za przestępstwo z paragrafu dotyczącego zdrady. Grozi mu do 15 lat więzienia.

Ukraina. „Dokumenty rosyjskiej armii wskazują, że celem inwazji był podbój całego kraju”

Śledczy znaleźli ważne dokumenty sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, które jasno dają do zrozumienia, że Rosja przygotowywała się do zajęcia całego...

zobacz więcej

Chciał sądzić dla Rosji


Znacznie surowsza kara - bo nawet do dożywocia - grozi zatrzymanemu w ostatnich dniach prezesowi jednego z sądów w regionie charkowskim. Miał on, po zajęciu terenu przez Rosjan, zgodzić się na pracę dla okupanta.

„Aby szybko wznowić pracę sądu, już zgodnie z rosyjskim prawem, podejrzany próbował zebrać zespół „podobnie myślących ludzi”. Aktywnie wzywał swoich podwładnych do zdrady Ukrainy. Podejrzany szukał również wsparcia wśród lokalnych funkcjonariuszy organów ścigania, którzy zaproponowali współpracę agresorom” – poinformowało DBR.

Poza surową karą, sędziemu-renegatowi grozi także konfiskata mienia.

„Ostrzegamy, że wszystkie tymczasowo okupowane terytoria zostaną wyzwolone w najbliższej przyszłości, a wszyscy kolaboranci zostaną pociągnięci do ścisłej odpowiedzialności, gdziekolwiek by nie uciekli” – zapowiada DBR.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej