RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kolejny cios w Putina. Unia zapłaci za czołgi, Polska liderem

Rosja kontynuuje wojnę przeciwko Ukrainie (fot. EPA/MAXIM SHIPENKOV  PAP/EPA)
Rosja kontynuuje wojnę przeciwko Ukrainie (fot. EPA/MAXIM SHIPENKOV PAP/EPA)

Przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej Josep Borrell przekazał, że Unia Europejska zapewni Ukrainie dalsze 500 mln euro na wsparcie wojskowe. Jak zaznaczył, ma to pomóc wzmocnić presję na Rosję i zniechęcić Władimira Putina do popełniania kolejnych zbrodni. Jak czytamy, nieoficjalnie wcześniejsze środki są już wstępnie zagospodarowane. Najwięcej faktur przysłała Unii Europejskiej Polska.

Wielki sukces polskich Piorunów na Ukrainie. „Zapytania ze wszystkich stron świata”

Ukraińcy zestrzelili nowoczesny rosyjski śmigłowiec bojowy Ka-52 przy pomocy polskiego Pioruna. To kolejny sukces przenośnego przeciwlotniczego...

zobacz więcej

Wysoki przedstawiciel Unii Europejskiej ds. Zagranicznych Josep Borrell zadeklarował podczas wizyty w Niemczech, że UE udzieli Ukrainie dalszej pomocy wojskowej o wartości 500 mln euro.

Oprócz tego Borrell wyraził przekonanie, że w nadchodzących dniach krajom członkowskim Unii uda się osiągnąć porozumienie w sprawie embarga na rosyjską ropę.

Zobacz także:   Kidawa-Błońska zapytana o słynne słowa ws. Mierzei i CPK. Mocna odpowiedź [WIDEO]

Szef unijnej dyplomacji doprecyzował, że nowa transza pomocy będzie przeznaczona na ciężkie uzbrojenie, takie jak czołgi i artyleria.

– Pomoc zbrojeniowa UE dla Ukrainy wyniesie więc łącznie ok. 2 mld euro – przekazał Borrell dziennikarzom w Wangels w Niemczech, gdzie uczestniczy w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw grupy G7.

Przeznaczone dotąd przez Unię środki miały już zostać rozdysponowane.

Jak podaje RMF FM, Polska przesłała najwięcej faktur, więc jest krajem, który dostarcza najwięcej broni. – Polska jest liderem – zdradził stacji jeden z unijnych dyplomatów.

„Faktury przesłało do tej pory 20 z 27 państw UE, co oznacza, że dostarcza broń korzystając z unijnego wsparcia (siedem państw albo w ogóle nie dostarcza, albo nie zwraca się o refundację)” – czytamy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej