RAPORT

Wojna na Ukrainie

Prezydent Estonii: Rosja chciała osłabić UE i NATO; osiągnęła dokładne tego przeciwieństwo

Prezydent Estonii Alar Karis (fot. PAP/Leszek Szymański)
Prezydent Estonii Alar Karis (fot. PAP/Leszek Szymański)

Rosja chciała osłabić Unię Europejską i NATO, ale poprzez agresję na Ukrainę osiągnęła dokładne tego przeciwieństwo; UE i NATO są bardziej zjednoczone i silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej – powiedział w Tallinie prezydent Estonii Alar Karis na wspólnej konferencji z prezydentem Andrzejem Dudą.

Prezydent Estonii: To kraje wschodniej flanki NATO miały rację w sprawie Rosji

– NATO musi bardziej słuchać wschodnich członków, bo to oni mieli rację, ostrzegając przed Rosją, i musi wzmocnić wschodnią flankę, nim będzie za...

zobacz więcej

Andrzej Duda składa wizytę roboczą w stolicy Estonii.

– Rozmawialiśmy o tym, że zamierzamy nadal wspierać Ukrainę i o tym, jak się upewnić, że cena tej inwazji będzie tym większa dla Rosji – powiedział na wspólnej konferencji prasowej prezydent Estonii.

Karis podkreślił, że „cierpienie Ukraińców i Ukrainy jest obciążające dla prezydenta (Władimira) Putina, który za to musi zapłacić”.

– Rosja chciała osłabić Unię Europejską i NATO. Poprzez tę agresję osiągnęli dokładne tego przeciwieństwo. UE i NATO są bardziej zjednoczone i silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej – oświadczył.

Zobacz także: Prezydenci Polski, Litwy, Łotwy i Estonii z prezydentem Zełenskim


Podkreślał również, że pomoc Ukrainie „musi być naszą codzienną troską”. Podkreślił, że Ukraina powinna otrzymać status kraju kandydującego do UE.

Andrzej Duda przyjął nowego prezydenta Estonii. Alar Karis rozpoczął wizytę w Polsce

Od przywitania na dziedzińcu Belwederu przez prezydenta Andrzeja Dudę rozpoczęła się w czwartek po południu robocza wizyta w Polsce nowego...

zobacz więcej

– Wojna rozpoczęta przez Kreml w sercu Europy sprowadza Finlandię i prawdopodobnie także Szwecję do NATO, oznacza to także, że Morze Bałtyckie będzie morzem wewnętrznym NATO, co czyni nasze bezpieczeństwo jeszcze silniejszym – kontynuował.

Karis zwrócił się również do wszystkich tych, którzy – jak mówił – obawiają się podróżować turystycznie czy w interesach do krajów bałtyckich, do Polski.

– Zapewniam państwa, że kraje bałtyckie i Polska są bardzo dobrze chronione jako członkowie NATO, a szczyt NATO zapewni nam jeszcze silniejszą obronę – powiedział.

Według Karisa rozmowa z Dudą dotyczyła również m.in. bezpieczeństwa energetycznego.

– Liczymy na wsparcie Polski, jeśli chodzi o synchronizację sieci elektrycznych, chcemy także budować morskie farmy wiatrowe, oczekujemy tu udziału w tym Polski. Nowo utworzony rurociąg między Polską a Litwą także pomoże wspierać to bezpieczeństwo energetyczne – podkreślił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej