RAPORT

Wojna na Ukrainie

Media: Armia Chin ćwiczy ataki rakietowe na Tajwan i Guam

Chińskie wojsko (fot. Russian Presidential Press/Handout/Anadolu Agency/Getty)
Chińskie wojsko (fot. Russian Presidential Press/Handout/Anadolu Agency/Getty)

Niedawne zdjęcia satelitarne sugerują, że chińska armia ćwiczy uderzenia rakietowe na cele wojskowe na Tajwanie i na należącej do USA wyspie Guam na Pacyfiku – podał hongkoński dziennik „South China Morning Post”, cytując ekspertów.

Połknęli Hongkong, teraz wyciągają ręce po Tajwan. Tylko USA mogą powstrzymać chiński apetyt

Władze w Pekinie nawet nie udają, że ćwiczenia wojskowe w pobliżu Tajwanu są rutynowe, że zbieżność miejsca i czasu to czysty przypadek. Stawiają...

zobacz więcej

Na zdjęciach pustyni Takla Makan w regionie Sinciang na zachodzie Chińskiej Republiki Ludowej widać instalacje, które przypominają kształtem okręty i bazy wojskowe – przekazała amerykańska organizacja US Naval Institute (USNI). Według ekspertów makiety mogą być wykorzystywane jako cele do prób rakiet balistycznych, w tym pocisków przeciwokrętowych YJ-21, DF-21D i DF-26.

Jeden z celów, przypominający kształtem niszczyciela, pojawił się w grudniu 2021 r., a w lutym został zniszczony w próbie rakietowej – twierdzi USNI.

Wcześniej media informowały m.in. o znajdującej się w tamtej okolicy makiecie amerykańskiego lotniskowca i umieszczonych na pustyni Gobi modelach amerykańskich baz wojskowych w Japonii – przypomina „SCMP”.

Zobacz także: Chiny sięgną po Tajwan? Dyrektor CIA: bacznie obserwują sytuację na Ukrainie


Pracujący w Tajpej analityk Lu Li-szih ocenił, że jedna z makiet jest bardzo podobna do bazy tajwańskiej marynarki wojennej w Suao na północnym wschodzie Tajwanu. Według niego okręty chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW) „symulują precyzyjne uderzenia w cele, zarówno w bazie wojskowej na Guam, jak i w porcie wojskowym Suao, przy użyciu pocisków przeciwokrętowych YJ-21”.

Bombowce i myśliwce. Chińskie samoloty w pobliżu Tajwanu

„Wojska Chińskiej Republiki Ludowej przeprowadziły ćwiczenia wojskowe niedaleko Tajwanu celem udoskonalenia operacji wojskowych marynarki i...

zobacz więcej

Ekspert ds. stosunków międzynarodowych z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze Collin Koh powiedział, że w wypadku konfliktu zbrojnego siły marynarki wojennej USA na Guam byłyby jednym z kluczowych celów dla rakiet ALW. W czasie wojny port Suao zapewniałby natomiast Tajwanowi dostęp do morskich łańcuchów dostaw, więc jego zniszczenie również mogłoby być jednym z priorytetów – ocenił.

Komunistyczne władze w Pekinie uważają demokratycznie rządzony Tajwan za część terytorium ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły.

USA nie utrzymują formalnych relacji dyplomatycznych z Tajwanem, ale uważane są za jego największego sprzymierzeńca i dostawcę broni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej