RAPORT

Wojna na Ukrainie

Raport: Członkostwo Szwecji w NATO zmniejszyłoby ryzyko konfliktów zbrojnych

Finlandia i Szwecja chcą przystąpić do NATO (fot. arch.PAP/EPA)
Finlandia i Szwecja chcą przystąpić do NATO (fot. arch.PAP/EPA)

Członkostwo Szwecji w NATO zmniejszyłoby ryzyko konfliktów zbrojnych, a tym samym przyniosłoby efekt odstraszający w Europie Północnej – wskazuje przedstawiony właśnie raport szwedzkiego rządu i opozycji dotyczący nowej strategii bezpieczeństwa kraju.

USA już w 2018 r. ostrzegały NATO przed Niemcami i umacnianiem Rosji [WIDEO]

Donald Trump już w 2018 r. przestrzegał NATO przed uzależnieniem krajów członkowskich od Rosji oraz pompowania ogromnych pieniędzy w gospodarkę...

zobacz więcej

Prezentująca wnioski z raportu minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde podkreśliła, że jego autorzy „zgadzają się, że inwazja Rosji na Ukrainę jest największą agresją militarną w Europie od czasów II wojny światowej”.

Linde przypomniała, że nieuczestniczenie w sojuszach wojskowych dobrze służyło Szwecji w przeszłości, ale „teraz musimy odnieść się do nowej sytuacji po 24 lutego”. – Rosyjska inwazja na Ukrainę spowodowała potrzebę wzmocnienia gwarancji, że nasza solidarna polityka bezpieczeństwa w rzeczywistości przełoży się na konkretne wsparcie militarne w przypadku ataku na Szwecję – wskazała.

Według niej „granica między Finlandią a Rosją dotyczy również Szwecji” i musi być uwzględniona w szwedzkiej polityce bezpieczeństwa. Jej zdaniem gdyby Finlandia i Szwecja podjęły różne decyzje w sprawie członkostwa w NATO, wpłynęłoby to negatywnie na współpracę obronną obu krajów.

Autorzy analizy przyznają, że wstąpienie Szwecji i Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego zostanie negatywnie przyjęte przez Rosję i może doprowadzić do podjęcia przez ten kraj działań. – Ocenia się, że nie będziemy narażeni na konwencjonalny atak wojskowy w reakcji na ewentualny wniosek o wejście do NATO – podkreśliła referująca wnioski Linde. Dodała jednak, że ogólnie nie można wykluczyć zbrojnego ataku na Szwecję.

Finlandia i Szwecja do NATO – jest stanowisko Białego Domu

Biały Dom poinformował, że jeśli Finlandia i Szwecja złożą wnioski w sprawie przystąpienia do NATO to uzyskają poparcie Stanów Zjednoczonych....

zobacz więcej

W dokumencie wskazano, że w przypadku złożenia wniosku o członkostwo w Sojuszu Szwecja potrzebować będzie gwarancji bezpieczeństwa.

– Będą to obietnice wsparcia, a nie wiążące prawnie gwarancje obronne, jakie można uzyskać jako pełnoprawny członek NATO
– zaznaczyła Linde, przypominając, że w tej sprawie przeprowadzono rozmowy z USA, Niemcami oraz Wielką Brytanią.

Szefowa MSZ Szwecji dodała, że wejście jej kraju do NATO nie wpłynęłoby na zaangażowanie kraju w politykę rozbrojenia nuklearnego oraz mediacji pokojowych.

Pod wnioskami raportu podpisało się sześć z ośmiu zasiadających w parlamencie partii. Oddzielne zdanie zgłosiły dwa ugrupowania: postkomunistyczna Partia Lewicy i Partia Ochrony Środowiska – Zieloni.

Dokument jest podstawą decyzji Szwecji o złożeniu wniosku o członkostwo w NATO. Raport będzie omawiany w poniedziałek na nadzwyczajnym posiedzeniu parlamentu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej