RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Kowalczyk: Jeśli wojna na Ukrainie nie wygaśnie, będzie kryzys zbożowy

Polska produkuje wystarczającą ilość żywności (fot. arch. PAP/Tomasz Wojtasik)
Polska produkuje wystarczającą ilość żywności (fot. arch. PAP/Tomasz Wojtasik)

Najnowsze

Popularne

Jeśli wojna na Ukrainie nie wygaśnie, to będzie w pewnym sensie kryzys zbożowy – ocenił minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. W opinii szefa resortu rolnictwa to oznacza, że ceny na rynkach światowych wzrosną i „będzie to kolejny światowy impuls inflacyjny”.

Miliony ton zboża zablokowane po ataku Rosji. ONZ mówi o głodzie

Prawie 4,5 mln ton zboża jest zablokowanych w ukraińskich portach. Produkty nie mogą być eksportowane przez zamknięte szlaki morskie w związku z...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Wicepremier był pytany w Radiu Zet, jaki będzie poziom inflacji, kiedy nastąpi pik. – Moim zdaniem ten pik nastąpi prawdopodobnie jesienią. Patrzę z punktu widzenia rolnictwa i cen żywności, bo one bardzo mocno wzrastają – powiedział Kowalczyk.

Jak dodał, na rynkach światowych cena żywności rośnie. – Jeśli wojna na Ukrainie nie wygaśnie – a wygląda na to, że chyba nie szybko – będzie w pewnym sensie kryzys zbożowy. Ceny na rynkach światowych wrosną i to będzie kolejny impuls światowy impuls inflacyjny – ocenił minister rolnictwa.

Jak tłumaczył, widzi zagrożenia jeszcze kolejnego wzrostu cen. – Widzę te zagrożenia, jeśli sytuacja się nie uspokoi – mówił.

Zdaniem Kowalczyka jeśli nic się nie zmieni na Wschodzie, to poziom wzrostu cen żywności rok do roku może wynieść ok. 25-30 proc.

Rosjanie kradną nie tylko zboże, ale też ziemniaki, buraki i kapustę

Ukraiński wywiad alarmuje, że Rosjanie kradną nie tylko zboże na zajętych terenach, ale także duże ilości warzyw: buraków, ziemniaków i kapusty....

zobacz więcej

– Jeśli nadal będą zablokowane porty na Morzu Czarnym, nie będzie możliwy eksport zboża z Ukrainy, będzie brakować zboża i żywności na rynkach światowych w drugim półroczu – (...) nie w Polsce, bo Polska ma wystarczające ilości żywności, ale kraje arabskie, Bliski Wschód czy Afryka Północna, bo tam szło zboże z Ukrainy, z Rosji – to ceny naturalnie muszą wzrosnąć – tłumaczył szef MRiRW.

Jak wskazał, ceny już wzrosły znacząco. – Najbardziej w tej chwili wzrosły ceny zbóż i olejów żywnościowych. Ale jeszcze za tym będą w ślad szły ceny artykułów spożywczych pochodzenia zwierzęcego. Te zboża to są pasze, czyli kolejny czynnik środków produkcji – tłumaczył.

Zobacz także: Kowalczyk: Ceny mogą rosnąć, ale żywności nie zabraknie


Jak mówił, przewiduje on 25-30 proc. wzrost rdr, ale nie do dziś, tylko w stosunku rok do roku.

– Przewiduję, że w tym roku, jesienią tego roku, ale jako bazę w porównaniu do roku poprzedniego – powiedział.

Jak dodał „można mieć tylko pretensje do Putina, że rozpętał taką wojnę, wprowadził zamieszanie na rynkach żywnościowych”.

Rosjanie kradną zboże. „Próbują wywołać głód na południu Ukrainy”

Wojska rosyjskie usiłują spowodować kryzys żywnościowy w południowych regionach Ukrainy – oznajmiło w niedzielę Centrum Przeciw Dezinformacji...

zobacz więcej

– W Polsce staramy się łagodzić skutki wzrostu cen żywności i inflację. W tej chwili żywność w Polsce jest jedną z najtańszych w Europie – powiedział. Przyznał, że jednak „nie utrzymamy cen żywności na poziomie takim, jak było rok temu”.

Kowalczyk zapewnił, że Polska produkuje wystarczającą ilość żywności dla siebie, jest bardzo znaczącym eksporterem, a zatem margines bezpieczeństwa jest bardzo duży.

– Żywność produkowana w Polsce wystarcza spokojnie na zabezpieczenie Polaków, nawet łącznie z dwoma milionami uchodźców, którzy są teraz z Ukrainy – dodał.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2022 r. wzrosły rok do roku o 12,3 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny zwiększyły się o 2,0 proc.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Najmocniej podrożały paliwo oraz rachunki za energię. W obu przypadkach ceny były o ponad 27 proc. wyższe niż rok temu.

Drożeje też żywność – w kwietniu tempo wzrostu przyśpieszyło z 9,3 proc. do 12,7 proc. W ocenie analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego szczyt inflacji wystąpi w sierpniu i będzie na poziomie 13 proc.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej