RAPORT

Wojna na Ukrainie

Lawina komentarzy. Adam Michnik broni Rosjan

Redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik (fot. PAP/Andrzej Lange)
Redaktor naczelny "Gazety Wyborczej" Adam Michnik (fot. PAP/Andrzej Lange)

Redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” Adam Michnik przestrzegł przed rusofobią zakładającą, że „Rosja zawsze będzie zwalczać Polaków”. Ocenił, że obywatele Rosji nie ponoszą odpowiedzialności za wojnę prowadzoną przez Władimira Putina i stwierdził, że niestety „rusofobia istnieje w polskiej kulturze od zawsze”.

Wielki sukces polskich Piorunów na Ukrainie. „Zapytania ze wszystkich stron świata”

Ukraińcy zestrzelili nowoczesny rosyjski śmigłowiec bojowy Ka-52 przy pomocy polskiego Pioruna. To kolejny sukces przenośnego przeciwlotniczego...

zobacz więcej

Z najnowszych sondaży wynika, że 74 proc. obywateli Rosji popiera wojnę przeciwko Ukrainie, w tym ponad połowa „absolutnie popiera” prowadzenie działań zbrojnych przeciwko sąsiedniemu państwu.

Adam Michnik zaapelował jednak, by „nie patrzeć na każdego Rosjanina jak na winnego”. „Ja się utożsamiam z wierszem Adama Mickiewicza »Do przyjaciół Moskali«. I chciałbym, aby Polska czerpała właśnie z tej tradycji” – dodał.

Zobacz także:   Kidawa-Błońska zapytana o słynne słowa ws. Mierzei i CPK. Mocna odpowiedź [WIDEO]

Przyznał, że Rosja jest agresorem, ale stwierdził, że lepiej mówić iż jest to „wojna Putina, a nie Rosji”.

Michnik odniósł się również do sondaży, które pokazują, że Rosjanie popierają działania Władimira Putina, który atakuje inne kraje i zezwala na wojenne barbarzyństwa.

Tusk z Sikorskim spróbują przyćmić Trzaskowskiego. Prof. Domański o walce w PO

Według doniesień mediów, zgrzyta między Tuskiem i Trzaskowskim, więc szef PO organizuje „Campus Tuska” – projekt konkurencyjny dla „Campus Polska”....

zobacz więcej

„Teza, że Rosjanie masowo popierają wojnę w Ukrainie, jest ryzykowna i ja bym się takim argumentem nie posługiwał” – zaznaczył tłumacząc, że badania mogą być zmanipulowane, a część osób przeciwnych inwazji boi się publicznie do tego przyznać.

Zobacz także ->  Rekordowa inflacja w USA i Europie. MFW pokazało, skąd się ona bierze

Wywiad z Michnikiem jest chętnie komentowany w sieci. Wielu internautów uważa, że redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” od lat miał sentyment do Rosjan, a jego obecne oceny nie są obiektywne.

„Niepoprawna naiwność! Kara powinna dotyczyć społeczeństwa, nie tylko elity politycznej” – ocenił m.in. europoseł PiS Witold Waszczykowski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej