RAPORT

Wojna na Ukrainie

Lasy Państwowe składają pozew przeciwko rosyjskiej ambasadzie

Ośrodek wczasowy w Skubiance nad Zalewem Zegrzyńskim (fot. Google maps)
Ośrodek wczasowy w Skubiance nad Zalewem Zegrzyńskim (fot. Google maps)

Lasy Państwowe składają pozew o wydanie przez ambasadę rosyjską nieruchomości w Skubiance – poinformował w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik LP Michał Gzowski. Obiekt od lat 80. dzierżawili Rosjanie. Dyrektor Generalny Lasów Państwowych nakazał rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym. Ambasador Siergiej Andriejew oświadczył, że terenu nie odda.

Lasy Państwowe odbierają Rosjanom ośrodek nad Zegrzem. Nowe informacje

Czekamy na wydanie nieruchomości, którą w Skubiance nad Zalewem Zegrzyńskim od lat 80. dzierżawiła ambasada rosyjska – przekazał rzecznik prasowy...

zobacz więcej

Chodzi o ośrodek wczasowy w Skubiance nad Zalewem Zegrzyńskim. Dzierżawa gruntu była kontynuowana od lat 80. na tych samych, korzystnych dla Rosjan warunkach. Od tamtego czasu strona rosyjska postawiła na gruncie budynki. Miesięcznie za dzierżawę płaciła ok. 12 tys. zł.

Szpiegowo 2.0


Rzecznik Lasów Państwowych zwraca uwagę, że w 2010 roku, ówczesne władze ponownie wydzierżawiły ośrodek placówce dyplomatycznej Federacji Rosyjskiej. – W sosnowym lesie nad Zalewem Zegrzyńskim bywały rodziny ambasadora i jego świty. To raptem 40 km od centrum Warszawy – podkreśla.

– Dzisiaj rosyjskiego w Skubiance już nie słychać. 14 kwietnia wypowiedzieliśmy umowę. Nie mogliśmy jako najemcy tolerować oficjalnych przedstawicieli państwa, które morduje, gwałci i burzy – mówi Józef Kubica, dyrektor Lasów Państwowych.

Ambasador Andriejew nie chce oddać terenu


Gzowski w rozmowie z portalem tvp.info podkreśla, że Rosjanie dali powody, by się z nimi pożegnać. – Od lutego na konto Nadleśnictwa Jabłonna, które jest stroną umowy, przestało wpływać 12 tys. zł czynszu za dzierżawę. W opinii nadleśnictwa ambasada nie dochowuje wszystkich warunków użytkowania terenu – stwierdził dodając, że pomimo wezwania do wydania prawie pięciohektarowego terenu, ambasador Siergiej Andriejew oświadczył, że terenu nie odda.

– Lasy Państwowe zostały zmuszone, by odzyskać władanie nad ośrodkiem na drodze sądowej. Z mocy przepisów współpracujemy w tym zakresie z Prokuratorią Generalną. Działamy w interesie Skarbu Państwa – komentuje Michał Gzowski, rzecznik Lasów Państwowych. W połowie kwietnia media poinformowały, że Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe wypowiedziało umowę rosyjskiej ambasadzie na wynajem ośrodka w Skubiance nad Zalewem Zegrzyńskim, na którego terenie znajdują się hotele, wille i domki letniskowe.

Jak informował rzecznik prasowy Lasów Państwowych, decyzję podjął dyrektor generalny Lasów Państwowych. Zapadła ona w konsultacji z ministrem Edwardem Siarką, który nadzoruje Lasy Państwowe w ramach Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Była ona też konsultowana z resortem dyplomacji – wyjaśnił.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej