RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rekordowa inflacja w USA i Europie. MFW pokazało, skąd się ona bierze

Światowa inflacja szybuje (fot. EPA/MAXIM SHIPENKOV, PAP/EPA/ IMF)
Światowa inflacja szybuje (fot. EPA/MAXIM SHIPENKOV, PAP/EPA/ IMF)

„Skutki wojny będą się rozprzestrzeniać daleko i szeroko” – piszą analitycy Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Podkreślają, że w Stanach Zjednoczonych i wielu krajach europejskich inflacja bije rekordy. Wyjaśniają, że głównymi powodami takiej sytuacji są galopujące koszty energii oraz wzrosty cen żywności zapoczątkowane już epidemią COVID-19. Zdaniem ekspertów taki stan rzeczy może się niestety utrzymać dłużej niż przypuszczano. „Najważniejsze to zakończyć wojnę” – podkreślają.

PiS pracuje, opozycja baluje. Poseł z Lublina zmiażdżył konkurencję [RANKING]

Sylwester Tułajew to poseł Prawa i Sprawiedliwości z Lublina. Polityk jako jedyny z 460 parlamentarzystów od początku kadencji uczestniczył we...

zobacz więcej

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zaznacza, że kryzys rozwija się w momencie, gdy światowa gospodarka nie zdążyła się jeszcze otrząsnąć po epidemii koronawirusa. Już wtedy w wielu państwach inflacja rosła z powodu nierównowagi podaży i popytu oraz ze względu na wsparcie ze strony rządów.

Wojna wywołana przez Rosję dodatkowo nasila niekorzystne trendy – oprócz kryzysu humanitarnego, spowalnia światowy wzrost gospodarczy i zwiększa inflację.

Zobacz także:   Premier: 70 proc. inflacji wywołała Rosja

W związku z tym, MFW skorygowało swoje wcześniejsze prognozy (ze stycznia). Perspektywę globalnego wzrostu obniżono do 3,6 proc. Zrewidowana została również prognoza dla Unii Europejskiej. Tę po przeciągającej się wojnie obniżono o 1,1 pkt. proc. Zaznaczono, że po cenach energii, to właśnie wojna jest drugim najpoważniejszym czynnikiem korekty dla tego regionu.

Rosyjska agresja i inflacja. Fed o największych zagrożeniach globalnych finansów

Fed poinformował we wtorek w raporcie na temat trendów ekonomicznych, że inwazja rosyjska na Ukrainę i inflacja stanowią teraz największe...

zobacz więcej

Inflacja, stopy procentowe i wzrosty cen


„Inflacja stała się wyraźnym i aktualnym zagrożeniem dla wielu krajów. Jeszcze przed wojną rosła dzięki gwałtownie rosnącym cenom towarów i nierównowadze między podażą a popytem” – pisze MFW. Dodaje, że wiele państw zacieśniało polityki pieniężne, co teraz jest jeszcze potęgowane przez konflikt zbrojny, który w pewnym stopniu dotyka dziesiątki państw.

Eksperci przyznają, że wzrost cen żywności i paliw może znacząco nasilić niepokoje społeczne w biedniejszych krajach. To wiązać się będzie z niestabilnością gospodarek i odpływem kapitału.

Zobacz także:   Pakiet wsparcia dla kredytobiorców. Premier Morawiecki przedstawił szczegóły

„Gwałtowny wzrost cen towarów i wzrost światowych stóp procentowych jeszcze bardziej ograniczą przestrzeń fiskalną, zwłaszcza dla importujących ropę i żywność rynków wschodzących oraz gospodarek rozwijających się” – podkreślono.

Przyznano, że zawirowania mogą być na tyle poważne, iż mogą zachwiać zasadami, które rządziły stosunkami międzynarodowymi i gospodarczymi przez ostatnie 75 lat. Jako kluczowy aspekt zatrzymania niekorzystnych trendów wskazano konieczność jak najszybszego zakończenia wojny.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej