RAPORT

Wojna na Ukrainie

Londyn: Putin upokarza się na arenie międzynarodowej

Władimir Putin (fot. Sefa Karacan/Anadolu Agency via Getty Images)
Władimir Putin (fot. Sefa Karacan/Anadolu Agency via Getty Images)

Sankcje wobec Rosji powinny zostać zniesione dopiero po opuszczeniu Ukrainy przez wojska rosyjskie – powiedziała w czwartek Liz Truss, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii. Jak stwierdziła, prezydent Rosji musi stawić czoła porażce. – Putin upokarza się na na arenie międzynarodowej – oceniła szefowa brytyjskiego MSZ.

„Nie wystarczy już wysyłać Ukrainie tylko broń defensywną”

Nie wystarczy już wysyłać Ukrainie broni defensywnej, aby mogła ona odeprzeć inwazję Rosji – oświadczyła brytyjska minister spraw zagranicznych Liz...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Brytyjski rząd oznajmia, iż chce, aby inwazja Władimira Putina na Ukrainę zakończyła się niepowodzeniem. Ale ministrowie rzadko wyjaśniają, co to oznacza w praktyce – pisze BBC.

Do stanowiska rządu odniosła się szefowa MSZ Liz Truss. Już w przemówieniu w zeszłym miesiącu minister powiedziała, że Rosja powinna zostać wypchnięta z „całej Ukrainy”. W czwartek wieczorem powiedziała ministrom państw G7, że sankcje nie powinny być znoszone, dopóki Rosja nie wycofa się całkowicie i dopóki nie zostanie uzgodniony pokój.

Truss powiedziała, że rosyjski prezydent musi stawić czoła porażce, która „odmawia mu jakichkolwiek korzyści i ostatecznie ogranicza dalszą agresję”.

Zobacz także: Szefowa brytyjskiego MSZ o Putinie: Polska miała rację [WIDEO]


Jak wskazuje BBC, takie wyraźne i maksymalistyczne cele wojenne mają na celu wysłanie sygnału do Kremla, że nie może oczekiwać żadnych zysków poprzez akty przemocy.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Jednak niektórzy analitycy obawiają się, że "takie konkretne żądania mogą pewnego dnia zderzyć się z żądaniami Ukrainy, a to może utrudnić polityczne porozumienie".

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej