RAPORT

Wojna na Ukrainie

Pierwsza ofiara koronawirusa w Korei Północnej

Kim Dzong Un (fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN0
Kim Dzong Un (fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN0

W Korei Północnej zmarła co najmniej jedna osoba, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem – poinformowała Agencja Reutera, powołując się na oświadczenie tamtejszych mediów państwowych.

Kim Dzong Un obdarował „twarz” swojej propagandy. Luksusy na osiedlu w Pjongjangu [WIDEO]

Kim Dzong Un otworzył nowe luksusowe osiedle mieszkaniowe w rezydencjalnej dzielnicy Pothong w Pjongjang – podała państwowa telewizja KCNA. Jedno z...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Dzień po tym, jak władze Korei Północnej poinformowały o wykryciu pierwszego przypadku zarażenia koronawirusem, oficjalna agencja prasowa KCNA przekazała pierwsze dane statystyczne dotyczące rozprzestrzeniania się choroby.

Według agencji gorączka niezidentyfikowanego pochodzenia rozprzestrzenia się w Korei Północnej od końca kwietnia, a 187800 osób jest leczonych w izolacji. Około 350 tys. osób miało objawy tej gorączki, z czego 162200 zostało do tej pory wyleczonych. KCNA nie podała jednak, u ilu z nich stwierdzono pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa.

Co najmniej sześć osób z objawami gorączki zmarło, a w jednym z tych przypadków potwierdzono zakażenie koronawirusem wariantu Omikron.

Zobacz także: Kim Dzong Un: Korea Północna będzie rozwijać „potężny potencjał ofensywny”


KCNA przekazała, że przywódca Kim Dzong Un zwołał posiedzenie Biura Politycznego partii i polecił urzędnikom zablokować wszystkie miasta i powiaty w całym kraju oraz wzmocnić środki mające na celu ograniczenie pandemii.

Groźba „prewencyjnego” użycia broni jądrowej

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un po raz kolejny ostrzegł, że w razie zagrożenia Korea Północna może z wyprzedzeniem użyć broni jądrowej -...

zobacz więcej

Telewizja północnokoreańska wyemitowała materiał, na którym widać Kima w masce ochronnej na twarzy.

Administracja prezydenta Korei Południowej Yoon Suk-yeola, który objął urząd we wtorek, wyraziła gotowość do zaoferowania Północy pomocy humanitarnej, w tym szczepionek przeciwko koranowirusowi.

Korea Północna zablokowała swoje granice z Chinami i Rosją na początku 2020 r., aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa, który po raz pierwszy został wykryty pod koniec 2019 r. w chińskim mieście Wuhan.

Informacja o pierwszym przypadku koronawirusa pojawiła się w momencie, gdy uważa się, że Korea Północna przygotowuje się do siódmej próby nuklearnej lub wystrzelenia międzykontynentalnej rakiety balistycznej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej