RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wielki sukces polskich Piorunów na Ukrainie. „Zapytania ze wszystkich stron świata”

Pokaz przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego Piorun (fot. PAP/Leszek Szymański)
Pokaz przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego Piorun (fot. PAP/Leszek Szymański)

Ukraińcy zestrzelili nowoczesny rosyjski śmigłowiec bojowy Ka-52 przy pomocy polskiego Pioruna. To kolejny sukces przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego. Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek zaznaczył, że produkcja Piorunów wynosiła średnio 300 sztuk, ale z powodu ich skuteczności i w związku z rosnącym zainteresowaniem, w tym roku będzie to już 600 sztuk, a w przyszłym nawet 1000.

Ukraińcy dostali polskie karabinki Grot. Są zachwyceni, nagrali film

Żołnierz ukraińskiej armii testuje lekki i poręczny natowski karabinek. To polski MSBS Grot C16A2, który jak wynika z filmu udostępnionego w sieci,...

zobacz więcej

PPZR Piorun to przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy produkcji polskiej, przeznaczony do zwalczania nisko lecących statków powietrznych, samolotów, śmigłowców oraz dronów.

Rzecznik ukraińskiej 95 Brygady Desantowo-szturmowej – czyli elitarnej jednostki regularnego wojska – poinformował za pośrednictwem swojego Twittera o zestrzeleniu właśnie Piorunem nowoczesnego rosyjskiego śmigłowca bojowego Ka-52. To nie pierwsze doniesienia o skuteczności polskich zestawów.

Zobacz także:   Kijów: Tyle wydaliśmy na wojnę z Rosją

Prezes Mesko (producenta Piorunów) Elżbieta Śreniawska powiedziała, że firma ma „obecnie zapytania ze wszystkich stron świata”.

Mesko to spółka wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. „W 2021 r. jej przychody wyniosły ponad 800 mln zł. Kontrakt na zakup Przenośnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych Piorun w grudniu 2016 r. podpisał jako minister obrony Antoni Macierewicz” – przypomina dziennik.pl.

„Wkrótce Ukraińcy przedstawią materiały filmowe”


O to, czy jest międzynarodowe zainteresowanie polskimi przenośnymi pociskami Piorun, które zostały też przekazane na Ukrainę, pytany był w radiu Plus wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz.

PiS pracuje, opozycja baluje. Poseł z Lublina zmiażdżył konkurencję [RANKING]

Sylwester Tułajew to poseł Prawa i Sprawiedliwości z Lublina. Polityk jako jedyny z 460 parlamentarzystów od początku kadencji uczestniczył we...

zobacz więcej

– Oczywiście, że tak. Strona ukraińska jest bardzo zadowolona z użytkowania Piorunów. Zresztą w ubiegłym tygodniu w piątek rozmawiałem tu, w Warszawie, z wiceministrem obrony narodowej Ukrainy i on zapewnił mnie, że wkrótce też przedstawią materiały filmowe dotyczące używania i użytkowania Piorunów – powiedział Skurkiewicz.

Zobacz także:   Rosyjska propaganda pobiła samą siebie. Twierdzą, że Biden żąda ukraińskiego zboża

Dopytywany o zainteresowanie na świecie, wiceszef MON podkreślił, że z informacji które ma, zainteresowanie zestawami Piorun jest coraz większe. – I Mesko już zastanawia się nad zwiększeniem produkcji w tym zakresie – dodał Skurkiewicz.

W marcu premier Matusz Morawiecki podczas wizyty w Centrum Rozwojowo-Wdrożeniowym Telesystem-Mesko - to prywatna spółka produkująca systemy naprowadzania do Piorunów - zadeklarował zwiększenie zamówień na rakiety Piorun dla polskiego wojska. Zapowiedział złożenie odpowiednich zamówień i przekazanie środków do przedsiębiorstw produkujących zestawy Piorun, „tak żeby co najmniej podwoić produkcję, a najlepiej zwielokrotnić ją jeszcze mocniej”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej