RAPORT

Wojna na Ukrainie

Finlandia i Szwecja do NATO – jest stanowisko Białego Domu

Jen Psaki przypomniała, że chęć wstąpienia Finlandii do NATO to „bezpośredni skutek działań Rosji” (fot. PAP/EPA/Chris Kleponis)
Jen Psaki przypomniała, że chęć wstąpienia Finlandii do NATO to „bezpośredni skutek działań Rosji” (fot. PAP/EPA/Chris Kleponis)

Biały Dom poinformował, że jeśli Finlandia i Szwecja złożą wnioski w sprawie przystąpienia do NATO to uzyskają poparcie Stanów Zjednoczonych. Rzeczniczka prezydenta USA Jen Psaki oceniła, że chęć przystąpienia obu krajów do paktu jest skutkiem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Finlandia już pracuje z NATO. Prezydent ujawnił plany wejścia do Sojuszu

W południowo-zachodniej części Finlandii rozpoczęły się ćwiczenia zmechanizowanych wojsk lądowych Arrow 22, prawdopodobnie największe w tym roku....

zobacz więcej

Podczas konferencji prasowej w Białym Domu Jen Psaki przypomniała, że Finlandia i Szwecja od dawna współpracują ze Stanami Zjednoczonymi w sferze militarnej.

– Popieramy aplikacje o przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO, jeśli kraje te zdecydują się je złożyć – powiedziała.

Przeczytaj także: Czechy: Popieramy decyzję Finlandii o przystąpieniu do NATO

Pytana o możliwość uznania takiego kroku przez Moskwę za prowokację, Psaki przypomniała słowa prezydenta Finlandii, który ocenił, że chęć wstąpienia jego kraju do NATO jest bezpośrednim skutkiem działań Rosji.

– NATO jest sojuszem obronnym, Finlandia i Szwecja są wartościowymi partnerami USA i NATO, są kwitnącymi demokracjami i współdziałają z NATO od lat – mówiła Jen Psaki podkreślając, że Stany Zjednoczone, NATO, Finlandia ani Szwecja nie mają wobec Rosji agresywnych zamiarów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej