RAPORT

Wojna na Ukrainie

Czy „zimna Zośka” w tym roku nas zaskoczy? IMGW daje pewną wskazówkę

„Zimna Zośka” nas nie ominie (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)
„Zimna Zośka” nas nie ominie (fot. PAP/Wojciech Pacewicz)

W piątek i sobotę niewielkie opady deszczu, a na południu kraju możliwe słabe burze. Od niedzieli na ogół bez opadów. Od poniedziałku ponownie napływ powietrza bardzo chłodnego i - jak to przy „zimnej Zośce” - możliwe przymrozki.

Gwałtowne burze z gradem. IMGW wydaje alerty drugiego stopnia

IMGW wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia przez burzami z gradem dla kilku województw wschodniej części Polski. Najbardziej niebezpieczne...

zobacz więcej

Niedzielna w tym roku "zimna Zośka" to potwierdzony naukowo klimatyczny fenomen: fala chłodu w połowie maja i ostatnie zwykle wiosenne przymrozki. Z prognozy IMGW na nadchodzący tydzień wynika, że z małym opóźnieniem i tym razem nas nie ominie.

W piątek i sobotę utrzyma się dotychczasowa aura. Na początku weekendu zachmurzenie ma być umiarkowane i duże, miejscami słabe przelotne opady deszczu. Na południu kraju lokalnie burze. Temperatura maksymalna od 16 stopni na północy do 24 na południowym zachodzie, nad morzem od 12 do 17 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, tylko nad morzem gdzieniegdzie dość silny.

„W sobotę na Pomorzu wiatr może być dość silny i silny, w porywach do 65 km/h, z kierunków zachodnich” - prognozują synoptycy IMGW.

W niedzielę pokropić może tylko na Suwalszczyźnie. Na przeważającym obszarze Polski zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, ale temperatura spadnie. Meteorolodzy prognozują od 14 stopni na Suwalszczyźnie do 19 w centrum, a lokalnie nad morzem zaledwie 11 stopni. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i północno-zachodni.

„Zimna Zośka” nawiedzi Polskę w tym roku już po imieninach Zofii. „Noc z poniedziałku na wtorek i kolejne noce z przygruntowymi przymrozkami na północy i północnym wschodzie Polski do -2 stopni, a temperatura minimalna mierzona na wysokości 2 m około zera” - przewiduje IMGW.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło: