RAPORT

Wojna na Ukrainie

Gdzie jest burza? Sprawdź pogodę na czwartek 12 maja 2022. Radar burz i opadów

Niebezpieczna pogoda w czwartek (fot. arch.PAP/Paweł Supernak)
Niebezpieczna pogoda w czwartek (fot. arch.PAP/Paweł Supernak)

Gdzie jest burza w czwartek, 12 maja? IMGW i RCB ostrzegają dziś przed gwałtownymi burzami i silnym wiatrem mieszkańców kilku województw. Najgorszej – według synoptyków – będzie w woj. lubelskim, małopolskim i podkarpackim. Poniżej znajdziesz radar burz i opadów.

Gwałtowne burze z gradem. IMGW wydaje alerty drugiego stopnia

IMGW wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia przez burzami z gradem dla kilku województw wschodniej części Polski. Najbardziej niebezpieczne...

zobacz więcej

Prognoza pogody w Polsce w czwartek 12.05.2022. Sprawdź burzową mapę Polski


IMGW wydał alerty pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem dla województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego.

Według synoptyków intensywne zjawiska pogodowe wystąpią w południowo-wschodniej części kraju. Tam prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do 20 mm, oraz porywy wiatru do 95 km/h. Miejscami grad. Również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało SMS z ostrzeżeniem przed gwałtownymi burzami i silnym wiatrem do mieszkańców części woj. lubelskiego, małopolskiego i podkarpackiego.

Przed burzami i silnym wiatrem ostrzegł też rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski. „IMGW prognozuje opady deszczu do 25 mm oraz silny #wiatr do 95 km/h na wschodzie kraju. Ostrzeżenia meteo drugiego stopnia na terenie województwa lubelskiego, podkarpackiego oraz małopolskiego. W sytuacji zagrożenia dzwoń na 998” – napisał Kierzkowski.

Gdzie jest burza? Radar burz i opadów na czwartek 12 maja 2022
W kolejnych dniach w prognozach maluje nam się obraz chłodnej północy i ciepłego południa kraju. Okres tak zwanych „Zimnych Ogrodników” i „Zimnej Zośki” będzie chłodny, ale raczej bez przymrozków. Dopiero po niedzieli modele prognozują zimne noce z przygruntowymi przymrozkami na północy i wschodzie Polski.

Co robić w czasie burzy? Jak się zachować?


RCB apeluje, by w trakcie burzy: znaleźć bezpieczne schronienie, nie chować się pod drzewami, natychmiast wyjśc z wody (jeśli pływasz).

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej