RAPORT

Wojna na Ukrainie

Niemieccy uczniowie pochowali szkielet kobiety. Służył im jako pomoc naukowa

Kości szkieletu zostały złożone w małej trumnie (fot. Shutterstock)
Kości szkieletu zostały złożone w małej trumnie (fot. Shutterstock)

Licealiści w zachodnioniemieckim mieście Schleiden złożyli do grobu osobliwą pomoc naukową, która służyła tam do nauki biologii od 1952 roku. To autentyczny szkielet nieznanej kobiety. Być może wkrótce będzie na jej temat wiadomo więcej, gdyż oddano do zbadania próbki DNA pobrane z kości.

Szkielet dziecka wypadł ze skrytki pod sufitem

Nowi właściciele domu w Tierp w Szwecji nie spodziewali się takiego przebiegu prac remontowych. Podczas prowadzonych na strychu prac ze skrytki w...

zobacz więcej

Według niemieckiej agencji informacyjnej dpa (Deutsche Presse-Agentur) oraz dziennika „Die Welt”, uczniowie 11 klasy szkoły Johannes-Sturmius-Gymnasium w dzielnicy Euskirchen potraktowali szkielet jak „długoletniego członka społeczności szkolnej”. Nic dziwnego, w końcu pomagał on przyswajać wiedzę kilku pokoleniom tej placówki.

W uroczystym pogrzebie na protestanckim cmentarzu w Schleiden (Nadrenia Północna-Westfalia) udział wzięło około 80 osób, uczniów, nauczycieli i urzędników miejskich.

Kości szkieletu, nazywanego w szkole Anh Bian, co po wietnamsku znaczy „nieodgadniony spokój”, zostały złożone w małej trumnie opatrzonej symbolami wszystkich głównych religii świata.

Szkielet w namiocie w Central Parku. Policja bada sprawę

Ludzkie szczątki w znacznym stanie rozkładu znalazł biegacz trenujący w nowojorskim Central Parku. Policja wszczęła śledztwo.

zobacz więcej

Ceremonię pogrzebową prowadził pastor Oliver Joswig, który jest także nauczycielem religii w Sturmius-Gymnasium. Na stronie szkoły poinformowano, że uczniowie sami zorganizowali nabożeństwo pogrzebowe i zaprojektowali trumnę do pochówku.

Jak podała agencja dpa, uczniowie od lat domagali się pochowania szczątków kobiety, ale pandemia opóźniła realizację ich zamierzeń. Szkoła ma nadzieję, że dowie się więcej o pochodzeniu szkieletu po tym, gdy oddała do analizy DNA próbki pobrane z kości.

Na lekcjach biologii uczniowie korzystają zaś teraz z plastikowego modelu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej