RAPORT

Wojna na Ukrainie

Pandemia COVID-19 zabiła ponad milion Amerykanów w dwa lata

Liczba śmiertelnych ofiar pandemii koronawirusa w USA przekroczyła milion(fot. Genaro Molina / Los Angeles Times via Getty Images)
Liczba śmiertelnych ofiar pandemii koronawirusa w USA przekroczyła milion(fot. Genaro Molina / Los Angeles Times via Getty Images)

Liczba śmiertelnych ofiar pandemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych przekroczyła w ciągu dwóch lat milion osób – wynika z obliczeń Agencji Reutera. Oznacza to, że koronawirus zabił 1 na 327 Amerykanów albo więcej, niż wynosi liczba mieszkańców San Francisco lub Seattle.

Minister zdrowia o szczepieniach dla uchodźców z Ukrainy

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski, po trzech miesiącach podlegają takim samym obowiązkom, jak nasi obywatele. Jeśli nie przeszli...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Jak zaznacza agencja, przekroczenie tego symbolicznego progu to ponure przypomnienie straszliwych skutków pandemii zwłaszcza teraz, gdy zagrożenie stwarzane przez zabójczego wirusa powoli znika ze świadomości wielu ludzi.

Kiedy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła pandemię COVID-19 11 marca 2020 r., liczba śmiertelnych ofiar wirusa w Stanach Zjednoczonych wynosiła 36. Od tego czasu śmiercionośny wirus rozprzestrzeniał się błyskawicznie, jak pożar, znajdując doskonałe warunki zwłaszcza w gęsto zaludnionych rejonach miejskich, jak np. w aglomeracji Nowego Jorku.

Wirus rozprzestrzenił się jednak na cały kraj, docierając do najodleglejszych i słabo zaludnionych rejonów. Do czerwca 2020 r. liczba ofiar śmiertelnych w USA przekroczyła liczbę strat amerykańskich podczas I wojny światowej, a do stycznia 2021 r. także w II wojnie światowej, osiągając pułap 405 tys. zgonów.

Pandemia dotarła do praktycznie wszystkich krajów na świecie. Według danych WHO globalna liczba potwierdzonych śmiertelnych ofiar wyniosła 6,7 mln, ale prawdziwa, uwzględniająca również te osoby, które zmarły z powodów pośrednio związanych z koronawirusem, sięga 15 mln.

Pandemia – jak podkreśla Agencja Reutera – na zawsze zmieniła zbiorową świadomość wszystkich narodów świata.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej