RAPORT

Wojna na Ukrainie

Premier Morawiecki, wicepremier Gliński żegnają pisarkę Marynę Miklaszewską

Maryna Miklaszewska, pisarka, społeczniczka, współtwórczyni Kongresu Polska Wielki Projekt (fot. arch. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Maryna Miklaszewska, pisarka, społeczniczka, współtwórczyni Kongresu Polska Wielki Projekt (fot. arch. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Odeszła Maryna Miklaszewska, niezłomnie wierna ideałom Solidarności, odważnie walczyła o wolną Polskę, swoje liczne talenty poświęciła Polsce; Dobro i Prawda zawsze były dla niej najważniejsze – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

O śmierci pisarki poinformował wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

„Wybitna pisarka, człowiek kultury, społeczniczka zatroskana o los Ojczyzny, współtwórczyni Kongresu Polska Wielki Projekt” – napisał m.in. szef MKiDn na Twitterze.

Na tym samym portalu pisarkę pożegnał premier Mateusz Morawiecki. „Dobro i Prawda zawsze były dla niej najważniejsze. Niech spoczywa w pokoju” – napisał szef rządu.Maryna Miklaszewska była m.in. autorką powieści kryminalnej „Portret pamięciowy” i scenariusza spektaklu Teatru Telewizji „Hrabia” nagrodzonego przez Ministra Kultury i Sztuki. Razem z siostrą Agatą napisała libretto i teksty piosenek do musicalu „Metro”. W roku 2005 „Dialog” opublikował jej sztukę „Strajk” – pierwszy musical o Stoczni Gdańskiej w 1980 roku.

W 2007 r. wydała opartą na faktach powieść „Wojtek z armii Andersa” opowiadającą o epizodzie z dziejów II wojny światowej, o niedźwiedziu brunatnym, który przeszedł cały szlak bojowy z 2 Korpusem Polskim generała Władysława Andersa – od wyjścia z ZSRR do demobilizacji po wojnie w Wielkiej Brytanii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej