RAPORT

Wojna na Ukrainie

PO wciąż przeciwna CPK. Lasek: To źle zaplanowana inwestycja

„Infrastruktura Portu Solidarność jest tym, czego potrzebuje NATO na wschodniej flance” (fot. Materiały prasowe)
„Infrastruktura Portu Solidarność jest tym, czego potrzebuje NATO na wschodniej flance” (fot. Materiały prasowe)

Wniosek o odrzucenie w całości rządowego projektu nowelizacji ustawy ws. przeniesienia zadań związanych z budową CPK złożyli w środę w Sejmie posłowie KO. Inwestycję, jako „przewymiarowaną i źle zaplanowaną”, zaatakował składający wniosek KO poseł Maciej Lasek. Powodem nowelizacji – jak wyjaśniał pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała – jest zakończenie etapu projektowego.

Kolej dla setek miast „to właśnie program CPK”. Horała punktuje Hołownię

– Koleją Morawieckiego do CPK pojadą nieliczni, a potrzebujemy kolei do setek miast i miasteczek – ocenił lider ruchu Polska 2050 Szymon Hołownia,...

zobacz więcej

W środę w Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu noweli ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw. Dotyczy on przeniesienia zadań związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego z kompetencji ministra właściwego ds. transportu do ministra właściwego ds. rozwoju regionalnego.

Wniosek o odrzucenie projektu noweli w całości złożył w imieniu KO poseł Maciej Lasek. Twierdził, że projekt jest tylko z pozoru zmianą techniczną. Mówił, że Centralny Port Komunikacyjny mimo upływu 5 lat od jego ogłoszenia jest „przewymiarowaną i źle zaplanowaną inwestycją”, z nieznanym dotąd źródłem finansowania. – Pomysł realizacji CPK poza resortem infrastruktury, oznaczać będzie jeszcze gorszą koordynacją z innymi projektami infrastrukturalnymi – dodał.

Warto przypomnieć, że inaczej – szczególnie w kontekście agresji Rosji na Ukrainę – widzą tę inwestycję przedstawiciele sojuszników Polski z NATO. Były dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie gen. Ben Hodges ocenił, że „infrastruktura Portu Solidarność jest właśnie tym, czego potrzebuje NATO na swojej wschodniej flance”.

– Dla infrastruktury CPK istotne są m.in. zdolności zwiększonej mobilności wojskowej, magazynowania paliwa i przeładunku sprzętu między środkami transportu – wymieniał amerykański generał. Jego zdaniem projekt CPK może zapewnić możliwości logistyczne oraz odpowiednią przepustowość, „których nie daje dziś żaden inny węzeł w Polsce ani gdziekolwiek indziej w Europie Środkowo-Wschodniej”. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Uzasadniając nowelizację ustawy wiceminister funduszy i polityki regionalnej, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała tłumaczył w środę, że powodem zmian jest zakończenie etapu projektowego. Horała podkreślił, że kwestią tygodni jest złożenie wniosku o decyzję środowiskową.

Za czasów PO-PSL „dotowano pod stołem” Ryanaira. Tak twierdził minister Tuska

Za czasów PO-PSL polski rząd miał „pod stołem dotować” tanie linie lotnicze, takie jak Wizzair i Ryanair. Tak twierdził w 2013 r. ówczesny minister...

zobacz więcej

W uzasadnieniu do projektu ustawy napisano, że ze względu na potrzebę optymalizacji procesów planowania i zarządzania CPK, w szczególności w zakresie szeroko pojętego rozwoju regionu, "proponuje się przeniesienie zadań związanych z budową CPK z zakresu kompetencji ministra właściwego do spraw transportu do zakresu kompetencji ministra właściwego do spraw rozwoju regionalnego".

„Dla osiągnięcia przedstawionego wyżej celu projektowanej ustawy będzie niezbędne dokonanie przesunięć niektórych spraw między działami administracji rządowej - transport i rozwój regionalny” – napisano.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na ok. 3 tys. ha zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie w stanie obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie. CPK ma być wybudowany do 2027 r. wraz z realizacją niezbędnych połączeń z komponentami sieci kolejowej i drogowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej