RAPORT

Wojna na Ukrainie

Fake news o zwalnianiu Polaków, by zrobić miejsce Ukraińcom. Pracodawca: to pomówienia

Informacja okazała się fałszywa (fot. Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images)
Informacja okazała się fałszywa (fot. Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images)

Mianem „informacji nieprawdziwych, stanowiących pomówienia” określił właściciel Wolsztyńskiej Fabryki Mebli pojawiające się w mediach społecznościowych wpisy o rzekomym zwolnieniu przez ten zakład 70 doświadczonych polskich pracowników w celu zatrudnienia na ich miejsce obywateli Ukrainy. Przed tą dezinformacją ostrzega też ministerstwo rodziny.

Resort zareagował w ten sposób na tweet, jaki pojawił się na jednym z profili publikujących treści prorosyjskie i antyszczepionkowe.

Portal tvp.info zwrócił się z prośbą o skomentowanie tej sprawy do Wolsztyńskiej Fabryki Mebli. Właściciel zakładu, spółka Szynaka-Meble Sp. z o.o, poinformował nas, że „nie planuje zwolnień grupowych”.

Rosja atakuje dezinformacją dotyczącą Ukrainy. NASK ostrzega

W ostatnim czasie pojawiło się wiele dezinformacji i fake newsów na temat wojny na Ukrainie – ostrzega państwowy instytut badawczy NASK i radzi...

zobacz więcej

W przekazanym naszej redakcji oświadczeniu spółka zapewniła, że „jest stabilnym i wieloletnim pracodawcą”, a „każdy pracownik wykonujący swoje obowiązki w sposób rzetelny i profesjonalny, nie musi wyrażać zaniepokojenia o swoje dalsze zatrudnienie”.

Przedsiębiorstwo wskazało, że „w przypadku dalszego rozpowszechnianie nieprawdziwych lub wprowadzających w błąd wiadomości dotyczących spółki Szynaka – Meble Sp. z o.o., zostaną podjęte kroki prawne celem wyciągnięcia odpowiedzialności wobec osób, które dopuszczają się ww. pomówień”.

Przeczytaj także: MSZ ostrzega: wzrasta liczba fake newsów ws. Ukrainy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej