
Komisja Europejska potwierdziła polskiemu rządowi, że przyjęcie ustawy o zmianach w Sądzie Najwyższym gwarantuje odblokowanie Krajowego Planu Odbudowy. Poinformował o tym, powołując się na nieoficjalne ustalenia, portal wPolityce.pl. – Te negocjacje i ich wynik to sukces Polski – powiedziała portalowi osoba związana z rozmowami z Brukselą. Zadowolenie z wyników rozmów deklaruje także Komisja Europejska.
Sędzia Krzysztof Chmielewski, który został zawieszony po tym, jak zakwestionował status innej sędzi, jest przedstawiany w opozycyjnych mediach jako...
zobacz więcej
– Są argumenty żeby powiedzieć, że te negocjacje i ich ostateczny wynik - już prawie znany, bo nie zmieni się tu wiele - to sukces Polski – powiedział rozmówca wPolityce.pl.
Jak ocenił, negocjacje z Komisją Europejską w sprawie środków to ogromny proces; chodzi o kwotę 770 mld złotych, które zapisane są w dwóch instrumentach: Krajowym Planie Odbudowy oraz właściwych funduszach na lata 2021-2027. „Negocjacje dotyczą tego, ile komu się należy, jak wydawać pieniądze, jakie będą obowiązywały obwarowania prawne” – przekonuje wPolityce.pl.
– Większość negocjacji dotyczy nie tego, o czym się mówi publicznie. To rozmowy o OZE, o tym, jak zreformować inwestycje w wiatraki, ile ma być w ramach aukcji energii ze źródeł odnawialnych, o funduszu transformacji energetycznej; jeździliśmy do Komisji, w różnych konfiguracjach, z różnymi ministrami - po to, by omówić kwestie szczegółowe – usłyszał portal od swojego źródła.
„W damskiej ubikacji ktoś napisał »głupi kaowiec«” – cytat z filmu „Rejs” posłużył internaucie jako komentarza pod wpisem sędziego Macieja Czajki z...
zobacz więcej
– Komisja Europejska chciała reformę cofnąć całkowicie. W sposób szeroki i mocno ingerujący proponowała swoje rozwiązania, chciała narzucić kształt polskiego wymiaru sprawiedliwości. Polska chciała ograniczyć rozmowę do orzeczeń TSUE z 14 i 15 lipca 2021 roku. I dokładnie do tego doprowadziliśmy. Na końcu rozmówcy z Komisji Europejskiej zdobyli się nawet na refleksję: po co właściwie były te negocjacje, skoro i tak sprowadziły się one do wyroków, które i tak trzeba wykonać? – podkreśla rozmówca.
Zadowolenie z wyników rozmów wyraziła także rzeczniczka KE Veerle Nuyts. – W ostatnich miesiącach ściśle współpracowaliśmy z Polską nad Krajowym Planem Odbudowy. Plan musi przyczyniać się do skutecznego rozwiązywania wszystkich lub znacznej części wyzwań określonych w zaleceniach dla poszczególnych krajów. W przypadku Polski obejmuje to niezawisłość sądownictwa. Z tego powodu, jak przewodnicząca KE wielokrotnie wyjaśniała, polski plan musi zawierać zobowiązania do: likwidacji Izby Dyscyplinarnej, reformy systemu dyscyplinarnego, przywrócenia do pracy sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem – przekazała Nuyts w rozmowie z PAP.
Przeczytaj także: PRL lepszą legitymacją niż demokratyczna Polska? Kuriozalne uzasadnienia sędzi
– Pracowaliśmy z Polską nad „kamieniami milowymi” i celami we wszystkich trzech punktach i jesteśmy zadowoleni z wyników naszych rozmów. Teraz czekamy na potwierdzenie przez Polskę, że zgadza się z tymi kamieniami milowymi i celami. Wtedy Komisja byłaby gotowa do działania – przekazała rzeczniczka.